Wytyczne dotyczące prawidłowej opieki koni

Aby koń był prawdziwym asystentem i pewnym przyjacielem, konieczne jest nie tylko kochać i dobrze przemawia do zwierząt, ale także znać podstawowe zasady opieki w domu.

Jak czyścić stoisko

Zwykle w zimnym sezonie konie zawierają pod dachem, a latem - na ulicy. Khlev i stajnie - główne miejsca żywych koni. Khlev - ciepły suchy pokój dla jednego dwóch zwierząt. Stables są zaprojektowane tak, aby zachować i utrzymywać dużą liczbę koni.

W dobrej stajni znajduje się stoisko i Dunns. Pierwsze są przeznaczone do karmienia, czyszczenia i tymczasowego wypoczynku zwierzęcia. Denniki - przedziały na stałe zakwaterowanie i opiekę nad koniami. Minimalne rozmiary kopii parkingowych - 3,6 m do 3,6 m. Koń musi być w stanie swobodnie leżeć, rozciągając nogi. Opiekować się klaczem z źrebiątami, wyposażyć bardziej przestronne przedziały.

Ściany w NODIS są wykonane z trwałego tarcica, siatki lub żelaza o wysokości 1,5 m. Umożliwia to wizycie się nawzajem, promuje dobrą wentylację i oświetlenie pokoju.

Drzwi - przesuwanie lub huśtawka, nie mniej niż 1,2 m szerokości. Przesuwne musi poruszać się płynnie, huśtawka - otwierać na zewnątrz. Obowiązkowe zatrzaski ułożone tak, że inteligentne zwierzęta nie mogły ich otworzyć. Zalecana szerokość fragmentów w stajni - od 3 m i więcej.

Podłogi są częściej wykonane z betonu, ale lepiej z kamienia lub bruku. Jednocześnie rowy drenażowe znajdują się na straganach. Gdzie nie ma odczytów, przedziały zwierząt wymagają bardziej ostrożnej opieki, aby pojawiły się nieprzyjemne zapachy amoniaku. Twarde podłogi są łatwiejsze w odsłonięciu dezynfekcji, ale umieszczają konia na nogach. Aby uniknąć nadmiernego obciążenia - układane są pod ścignięciem.

Miot jest najlepszy ze wszystkich słomy, granulek drewnianych lub żetonów ras iglastych - suche, oczyszczane z kurzu i formy. Nieudana pościel jest siano.

Sufity są pożądane co najmniej 2,5 m, aby zwierzęta spokojnie podniosły głowy. Z góry nie powinno być żadnych paznokci ani innych wystających, które koń mógł zostać ranny.

Przewody oświetleniowe do ochrony przed gryzoniami, żarówkami i przełącznikami z koni ciekawości. DZIEŃ Oświetlenie zapewni okna. Są dobre i do naturalnej wentylacji. Kawałki, aby zamknąć siatkę lub kratkę, aby konie nie mogły ich złamać.

Jak czyścić stoisko

Karmienie

Przynieść zwierzę na ulicę lub w wolnym przedziale. Wolna przestrzeń z podajników, pijących i zabawek. Vilail lub łopata do usuwania mokrego śmieci w wózku i oborniku. Sprawdź - czy odchód lub brudny miot zalał w rogach.

Tęsknię za całą komorą. W razie potrzeby użyj środka dezynfekującego. Po wysuszeniu podłogi dodaj czystą trocin lub słomy, rozpraszaj równomiernie. Odśwież kanał i woda, czyste zabawki.

Karmienie

Jak podać wodę?

Jak dbać o konia? Oczywiście, aby poznać jego dietę i paszy na czas.

Trawa - główne jedzenie konia. Na dobrych pastwiskach zwierzę otrzyma wszystkie niezbędne przydatne substancje. Pogorszenie warunków meteorologicznych lub właściwości gleby niekorzystnie wpływa na właściwości trawy, czyni go zbyt suchym lub soczystym, że to samo jest równo szkodliwe dla konia. Więc pamiętaj, aby dodać inny kanał.

Siano - suszone zioła i rośliny. W ciągu dnia konia zjada średnio 15 kg. Ładna kolekcja ziół jest zawsze ładna na zapachu, jasnozielona i oczyszczona od chwastów. Z beli nie należy odczuwać. Jeśli trawa ma żółtego lub brązowy odcień, jest w nim znacznie mniej składników odżywczych.

Kategorycznie niemożliwe jest nakarmić konie z zakurzonym i spleśnianym sianem, t.do. Może to spowodować poważne choroby płuc u zwierząt, których nie można wyleczyć. Nadaje się świeżysz zioła do karmienia, ale pod warunkiem, że ich wilgotność nie jest więcej niż 20%. Wraz z odpowiednim przechowywaniem w suchym pomieszczeniu z dobrą wentylacją, siano nie traci przydatnych właściwości do 2 lat.

Zboża - piece lub kukurydza. Istnieje ryzyko przerostu i otyłości, wrzodów żołądkowych lub problemów z zębami.

Skoncentrowane mieszaniny są przygotowywane w fabryce. Może obejmować: ziarno, otręby, suplementy mineralne i wszystko, co producent uzna ważny. Dobrze nadaje się do karmienia pewnych grup zwierząt, takich jak pastwiska klaczy, pracownicy koni, osłabionych koni.

Sole - sprzedawać w postaci bloków, które różnią się w kolorze. Biały zawiera sól kucharska. Niebiesko - kobalt i sole jod. Brązowy - Inkluzje mineralne. Red - Additives Yoda (musisz wybrać jod niskiej koncentracji).

Jak podać wodę?

Higiena konna

Kiedy opieka za koniem jest zorganizowana w domu, szczególnie ważne jest zrozumienie, kiedy i jak powinno być. Zwykle robią dwa razy dziennie.

Przybliżona konsumpcja w zależności od masy ciała w litrach:

Masa ciała (kg)MinimumPrzeciętnyMaksymalny
41013.52027
545osiemnaście2736
68022.53645

Indywidualne potrzeby różni się znacznie w zależności od następujących czynników:

 • zdrowie;
 • rozmiary;
 • rodzaj pasz (z suchym napojami konnymi więcej);
 • obciążenie pracą;
 • rok roku.

Odwodnienie zagraża koniom poważne pogorszenie zdrowia na śmierć. Ale woda musi z pewnością być świeże, najlepiej - bieganie. Brudna woda może przyczynić się do zakażenia bakterii zwierząt, wirusów lub pasożytów.

Jak zorganizować chodzenie?

Na ulicy, woda musi być podawana w rynnach lub zainstalowanych pijących automatycznie. Pojemność musi być czyszczona codziennie i płukać. Jeśli napoje konia z naturalnego źródła - właściciel musi być pewien wody.

W stabilnym użyciu automatycznych pijących lub ramieniu. "Automatyczny" są wygodniejsze dla osoby. Ale nie wszystkie konie mogą i chcą z nich korzystać. W przypadku niewłaściwego, mogą spaść na zwierzę. Woda w dostawców jest łatwiejsza do zmiany, ale cięższy do noszenia. Musi również mocować dobrze.

Ważne jest, aby śledzić, aby zarówno konia otrzymuje wystarczającą ilość płynu (nie lodu!), t.do. Nie może jeść tak dużo śniegu, aby w pełni zapewnić wodą.

Z prawidłowo zorganizowaną opieką, niemożliwe jest podlewanie konia natychmiast po pracy, szkoleniu lub konkurencji! Najlepiej czekać 1 godzinę.

Higiena konna

Opieka nad kopiami

Aby dbać o konie, ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo dać zwierzę w porządku.

Włosy na grzywie i ogonie codziennie do odliczenia, najlepiej plastikowy rachunek. Chłodzenie włosów na ogonie w prawo, aby stać na stronie i miękkich ruchach, aby usunąć smutek od góry do dołu. Są specjalne spraye, aby włosy były mniej zdezorientowane przy obliczaniu.

Skóra koni pełnej krwi wymaga opieki co najmniej 3 razy dziennie. Rano wytrzyj oczy i nozdrza z zwilżonym gąbką, wełną z pędzlem w holu. Przed ubraniem koń jest całkowicie wytarty pędzlem, jeśli gdzieś zablokował silniejszy - skrobak.

Aby poprawnie czyścić konia, ważne jest, aby wiedzieć, jak to zrobić:

 1. Zacznij od jednej strony głowy.
 2. Chodź na ramiona.
 3. Wyczyść plecy.
 4. Powtórz procedurę od drugiej strony.
 5. Wytrzyj szczotkę kończyny.

Obserwuj środki ostrożności: Nie siadaj obok kopnięć, wszystkie ruchy są przeprowadzane silne, ale delikatne ciśnienia, nie wracaj. Na końcu czyszczenia polski zamszowy koń lub wilgotna tkanina. Po treningu ważne jest również wycieranie konia, aby zobaczyć, wykonał siodło lub uprząż. Jeśli to konieczne, wymazać maść.

Nogi wymagają oddzielnej opieki nad ustaleniami Otomów, Rosyjskiej Akademii Nauk, Absadin i Trucks. Dobry właściciel zawsze agreguje nadmiar włosów i oblicza. Po treningu jest zwyczajowo upuścić nogi zwierzęcia z węża, aby usunąć brud i ułatwić małe zapalenie więzadeł.

Niektórzy właściciele owijają kończyny końskie z taśmą ochronną lub umieścić na specjalne buty. Ale powinno to stworzyć specjalistę, aby nie przynieść konia do chromotypu i zapalenia.

Mycie konie nie wymagają specjalnych umiejętności. Najważniejsze jest to, że zwierzę było miłe, a Desam brud i pot zmyły. Woda nie powinna być zimna. Aby dać wygląd konia specjalnego losty korzystać ze specjalnych produktów do pielęgnacji.

Opieka nad kopiami

Narzędzia do pielęgnacji

Najważniejsze pytanie brzmi - jak dbać o kopyta koni? Przede wszystkim ważne kucie. Aby to zrobić, musisz zwrócić się do dobrego kowala.

Właściciel nie może zrozumieć wszystkich zawiłości pracy, ale powinno pamiętać o dwóch rzeczach:

 1. Kuznety są zobowiązane do dostosowywania podkowy do jego instalacji na kopalczym, a nie do nałożenia gorącej podkowa, a następnie zginać go, co może prowadzić do uszkodzenia kopyt i jego nieuzasadnione zwężenie;
 2. Dla każdego konia, paznokcie są odpowiednie i zbyt duże mogą przebić się przez kopyta i wejść do żywej tkaniny nóg. Wtedy zwierzę będzie najlepiej otrzymać zapalenie, a na najgorsze - stopniowo umierają.

Koń powinien ponownie rzucić sześć tygodni później. Duże opóźnienie może prowadzić do integralności kopyta, zapobiegając jego wzrostowi i relaksować nogi.

Czyszczenie kopyt - Hooking

Opieka konna obejmuje obowiązkowe kopyta czyszczące. Możesz zrobić to sam w następującej kolejności:

 1. Przytrzymaj rękę na przedniej nodze, tył tych samych nóg, aby ścisnąć wzdłuż ścięgna lekko nad kolanem i zgiąć konia kończyn.
 2. Trzymając kopyto w rękach usuwania brudu, kamyków i wszystkiego, co wpadło do niego. Możesz to zrobić z rękami lub specjalnym haczykiem do kopyt.
 3. Widok, czy są jakieś obrażenia, oznaki pleśniawki, zapalenie skóry lub inne problemy.
 4. Po czyszczeniu, aby delikatnie umieścić kopyty na ziemi i powtórzyć procedurę z innymi nogami.
 5. Jeśli w ścianie kopyta znajdują się pęknięcia - skonsultuj się z kowalą i weterynarii z tego, co pojawiają się i co robić.

Pamiętaj, że wiele bakterii i wirusów trafiają do ciała koni poprzez uszkodzenia kopyt, więc zaleca się powstrzymanie konia w czystym i suchym pokoju.

Narzędzia do pielęgnacji

Top - 10 faktów o koniach

Główny zestaw do pielęgnacji zwierząt obejmuje następujące narzędzia:

 • Curry Comb - to okrągłe narzędzie z krótkimi zębami. Materiał produkcyjny - plastik lub twarda guma. Usuwa brud i włosy, stymuluje skórę do naturalnego nawilżania.
 • Szczotka ze sztywnym naturalnym włosiem. Bardziej starannie usuwa grzbiet.
 • Pędzel z miękkimi włosami do usuwania małych cząstek i kurzu.
 • Odprawa z rzadkim plastikowym lub metalowym zębami do grzywy i ogona.
 • Hak do kopytów.
 • Metalowy lub plastikowy skrobak usuwający rozległą ciecz i zanieczyszczenie z wełny.
 • Ręcznik Terry, zamsz lub szmata do wycierania "suche".
 • Nożyczki lub maszyna do strzyżenia.

Można je kupić osobno lub pełne.

Właściciel musi zrozumieć, że konia wymaga odpowiedzialnej opieki. Dlatego ważne jest, aby nie stale się uczyć, przeczytać odpowiednią literaturę lub zatrudniania profesjonalistów, którzy dobrze wiedzą, jak dbać o konia w żadnych warunkach.

Top - 10 faktów o koniach

Wytyczne dotyczące prawidłowej opieki koni

 1. Dzięki specjalnej strukturze nóg konie są bardzo dobrze dostosowane do szybkiego biegania
 2. Ich układ trawienny jest przeznaczony do ciągłego przetwarzania żywności. Dlatego żywność warzywna jest zasilana, prawie w sposób ciągły, ale małe porcje.
 3. Masz doskonały talent i lepszy niż każdy kompas koncentruje się na każdej pogodzie, aw każdej porze dnia: wcześnie rano lub późno w nocy.
 4. Konie mają najcieńszą plotkę: są w stanie złapać takie dźwięki, że ludzie nie słyszą. Ich skorupy uszu są ułożone w taki sposób, że nie tylko przechwytuje fale dźwiękowe, ale nawet zwiększyć ich działanie.
 5. Konie czują się bardzo dobrze i rozumieją niebezpieczeństwo.
 6. W przeciwieństwie do większości zwierząt, widzą świat z kolorem, a nie czarno-białym, jednak są słabo wybitnymi niebieskimi i czerwonymi kolorami.
 7. Koń, jak psa, doskonałe poczucie zapachu, więc stare osoby o słabym wzroku są prowadzone tylko przez ich najlepszy sens. Także zapach dowie się: twoje siodło, przerwa, z dużej odległości odróżnia jadalne i niejadalne zioła.
 8. Mają bardzo rozwinięty dotycy. Najbardziej wrażliwe w tym miejscu są kopyta i usta.
 9. Koń jest również w stanie zabiegać. Na przykład, po długiej pracy, chętnie toczy się na kilka minut, czyli masaż, który przywraca krążenie krwi.
 10. Wśród koni często znaleźli przypadki uczucia i przyjaźni.