Dafnia

Pochodzenie typu i opis

DAFNIA - Mały rak, mieszkaniec świeżych zbiorników planety. Dzięki ich wielkości miniaturowych mają raczej skomplikowane urządzenie i służą jako ważny element ekosystemu - szybko mnożenie, pozwalając na karmienia ryb i płazów, więc bez nich zbiorniki byłyby o wiele bardziej puste. Nadal karmą ryby w akwarium.

Pochodzenie typu i opis

Wygląd i funkcje

Zdjęcie: Dapnya

Genus Daphnia otrzymał opis w 1785 roku, uczynił go.F. Muller. Odnoszą się do liczby DAFNIA około 50 gatunków, a wiele z nich ma znaczące różnice od innych. Jako typowy widok, Daphnia Longispina, opisana przez ten sam Muller.

Daphnia dzieli dwa duże drzewa - właściwie Daphnia i Ctenodaphnia. Druga różni się na przykład wielu znaków, obecność nacięcia w osłonie głowy i ogólnie ma bardziej prymitywną strukturę. Ale to nie znaczy, że wystąpiły przed: skamieniałości obejmują pochodzenie obu jednorazowo.

WIDEO: DAPLYA

Pierwsi przedstawiciele Zhabronogov pojawił się około 550 milionów lat temu, wśród nich były przodkowie Daphy. Ale oni pojawiają się znacznie później: Najbardziej starożytne pozostałości kopalne należy do niższego okresu jurajskiego - to znaczy, że mają około 180-200 milionów lat.

To nie jest tak starożytne czasy, ponieważ można było oczekiwać od stosunkowo położonych organizmów - na przykład, ryby i ptaki pojawiły się znacznie wcześniej. Ale podobnie jak inni przedstawiciele nadzoru nad rozgałęzionymi stojakami, już w tamtych czasach, Daphnia była taka, i różnią się od wyższych organizmów tej samej starożytności.

Jednocześnie nie jest konieczne myśleć, że Daphnia nie ewoluuje: Wręcz przeciwnie, mają wysoką zmienność ewolucyjną i adaptacyjność oraz stale generują nowe gatunki. Ostateczna formacja rodzaju Daphneia wystąpiła natychmiast po wyginięciu na końcu okresu kredowego.

Wygląd i funkcje

Gdzie życie Daphya?

Zdjęcie: Moin Daphnia

Gatunki Dapliego może znacznie się różnić: formę ich ciała, a jego rozmiar jest określony przez warunki środowiska, w którym żyją. Niemniej jednak możesz wybrać kilka wspólnych funkcji. Tak więc ich ciało obejmuje skorupę chitine z przezroczystym skrzydłem - narządy wewnętrzne są wyraźnie widoczne. Dzięki przejrzystości w wodzie, Daphnia jest mniej zauważalna.

Skorupa głowy nie obejmuje. Na nim dwa oczy, choć często łączą się w jedno złożone oko, a czasami Daphnesium ma trzeci, ale zazwyczaj jest wyraźnie przydzielony i ma mniejszy rozmiar. Po bokach wąsów stale machają, a ich pomożem porusza się ze skokami.

Na głowie Rostrum - rosną, przypominając dziób, a pod nim dwie pary anten, a tył jest bardziej i ma włosie, dzięki czemu ich obszar wzrasta. Z pomocą masek, te anteny poruszają się - z wioślarstwem, Daphnia ostro leci naprzód, jakby zrobi skok. Te anteny są dobrze rozwinięte i mają ciężkie mięśnie.

Ciało jest spłaszczone z boków, nogi są spłaszczone i słabo rozwinięte, ponieważ dla ruchu nie mają zastosowania. Głównie używany do dostosowania świeżej wody do skrzela i cząstek żywności do ust. System trawienny jest dość skomplikowany dla tak małego śmiechu: jest pełnoprawny przełyk, żołądek i jelita, w których są hodowlane wątroby.

Ponadto Daphya ma ciąć serce o dużej prędkości - 230-290 strzałów na minutę, co skutkuje ciśnieniem krwi wynosi 2-4 atmosfera. Daphya oddycha wszystkimi osłonami ciała, ale przede wszystkim za pomocą przydatków oddychania na kończynach.

Gdzie życie Daphya?

Pochodzenie typu i opis

Zdjęcie: Daphnia Magna

Przedstawiciele rodzaju można znaleźć prawie na całej ziemi. Odkryli, że nawet na Antarktydzie w próbkach, które wziął w jeziorom pozdrowienia. Oznacza to, że Daphnia jest w stanie zamieszkać w niemal wszelkich warunkach naturalnych z tych przedstawionych na naszej planecie.

Jednakże, jeśli wieki temu uważano, że wszystkie ich rodzaje są powszechne wszędzie, ustalono, że każdy z nich ma własny obszar. Wiele gatunków jest dość szerokie i obejmuje kilka kontynentów, ale wciąż nie jest wszędzie rozprzestrzeniany.

Zamieszkują ziemię nierównomiernie, preferując warunki pogodowe subtropików i umiarkowanego pasa. Zauważalnie mniej niż Polacy planety i w pobliżu równika, w klimacie tropikalnym. Zakresy niektórych gatunków przeszedł ostatnio znaczące zmiany ze względu na fakt, że są one dystrybuowane przez ludzi.

Na przykład z Ameryki w Wielkiej Brytanii widok Daphnia Amigua i pomyślnie przeszedł. Wręcz przeciwnie, pogląd Daphnia Lumholtzi został przywieziony do Ameryki Północnej i stało się zwykle dla zbiorników tego kontynentu.

W przypadku siedlisk Duffs są preferowanymi zbiornikami bez przepływu, takich jak stawy lub jeziora. Często mieszkają w dużych kałużach. W wolno obecnych rzekach, gdzie są mniej i prawie nie spotykać się w szybkich solidnych. Większość gatunków mieszka w słodkiej wodzie.

Ale możliwość dostosowania się do pojawienia się tutaj i tutaj: Daphnia, która była raz w suchych warunkach, gdzie dostępne były tylko słone zbiorniki, nie zginęły, ale rozwinęła stabilność. Teraz dla gatunków, które wystąpiły z nich charakterystyczne dla preferencji kapeluszy wodnych o wysokiej soli.

Najlepiej jest dla nich w czystej wodzie - powinna być jak najbardziej płynna woda. W końcu Daphnes pasuje z filtrowania wody i, jeśli jest brudny, wraz z mikroorganizmami w żołądku i cząsteczki gleby są również spada, a zatem w zanieczyszczonych zbiornikach, umierają znacznie szybciej ze względu na zatykanie żołądka.

Dlatego przez liczbę Daphnes w zbiorniku, możesz ocenić, jak w nim czyste. Żyją głównie w grubości wody i niektórych gatunków i na dole. Nie lubisz jasnego oświetlenia i pójść głęboko, gdy słońce zaczyna świecić bezpośrednio.

Co karmi Daphnia?

Cechy charakteru i stylu życia

Zdjęcie: Daphnia w akwarium

W swojej diecie:

 • Infusoria;
 • wodorost;
 • bakteria;
 • detritus;
 • Inne mikroorganizmy pływające w wodzie lub leżą na dole.

Jedzenie, woda filtrująca, dla których poruszają się z nogami, zmuszając go do przepływu. Filtracja przychodzącego przepływu wody odbywa się przez specjalne wersje na włosach filtrowania. Wchłaniane cząstki są następnie przyklejając grudki ze względu na przetwarzanie tajemnicy i przejść do układu pokarmowego.

Warto zauważyć Daphnia według ich prześladowości: na pewnego dnia niektóre gatunki jedzą 6 razy więcej ich własnej wagi. W związku z tym, ze spadkiem liczby żywności, jest mniej ich w zbiorniku - dzieje się tak, gdy występuje zimna pogoda, przede wszystkim Dafni staje się na końcu wiosny i latem.

Daddyt karmi te typy Duffs, które nie spadają zimą w hibernacji. Zima wydają na dnie zbiornika, a na warstwach blisko niego - to dole, które dominują tam, czyli cząstki tkanki lub alokacje innych żywych organizmów.

Sami są wykorzystywane jako żywność dla ryb w akwarium - są bardzo przydatne ze względu na fakt, że w żołądkach jest wiele warzyw. Daphnia, jak dają suche, więc uruchamiają żywcem w akwarium. Ten ostatni jest również przydatny i na wypadek, gdyby woda w nim ma klaun: Daphnia jedzą bakterie, z których dzieje się, i ryby z kolei, jedz Daphnium.

Cechy charakteru i stylu życia

Struktura społeczna i reprodukcja

Zdjęcie: Dapnya

Zasadniczo są w grubości wody, poruszając się ze skokami, czasami czołgać się wzdłuż dolnej części zbiornika lub ścian akwarium. Często poruszają się w zależności od czasu, gdy nadszedł czas: gdy światło, obniżyła głęboko w wodzie, a w nocy okazuje się na samej krawędzi.

Ten ruch spędza dużo energii, ponieważ muszą mieć przyczynę. Nie można jednak na pewno wymyślić. Istnieją jedne z najbardziej prawdopodobnych założeń. Na przykład, że duże Daphnes są zmuszone do upadku głębiej do dnia, aby stać się mniej godne uwagi na drapieżniki - ponieważ głębokie warstwy wody są gorsze niż oświetlone.

Założenie to jest potwierdzone przez fakt, że w zbiornikach, w których nie ma łodzi rybnych na dafnessach, ten rodzaj migracji występuje znacznie mniej. Jest prostsze wyjaśnienie - że Daphnes po prostu starają się w tej warstwie wody, gdzie temperatura i oświetlenie są dla nich optymalne, a w ciągu dnia porusza się, a następnie w dół.

Od rodzaju punktu zmieni się czas życia. Zwykle regularność jest prosta - największa i żyć dłużej. Małe Dafnessy przydzielone 20-30 dni, największe do 130-150 dni.

Ciekawy fakt: na Daphni, jest zwyczajowo przetestować poziom toksyczności różnych rozwiązań. Reagują nawet przy niskich koncentracjach - na przykład, mogą stać się bardziej wolniejsze lub zatonął na dole.

Struktura społeczna i reprodukcja

Naturalni wrogowie Dafni

Zdjęcie: Dapnya

Daphnia jest bardzo płodna, a ich reprodukcja jest interesująca do dwustopniowa - mnożą i bezużyteczna, a seks. W pierwszym przypadku tylko kobiety są w nim zaangażowane i stosuje się partelenogeneza. To znaczy, rozmnażają się bez nawożenia, a ich potomstwo otrzymuje ten sam genotyp jako jedyny rodzic. Dzięki partelenogenezie, gdy są dobre warunki. Ich ilość znacznie wzrasta w najkrótszym możliwym czasie: zwykle ta metoda hodowli w Dafni jest zaangażowana w późną wiosną i latem, gdy jedzenie jest przede wszystkim.

Reprodukcja w tym przypadku przechodzi w następujący sposób: jaja są układane w specjalnej jamie i rozwijają się bez nawożenia. Po zakończeniu rozwoju i potwierdzeni nowych Daphnes, żeńskie linie i tylko 3-6 dni mogą rozpocząć nowy cykl. Zanim pojawiła się, że kobieta pojawiła się ostatni raz, jest również gotowy do pomnożenia.

Biorąc pod uwagę, że w każdym roztaczaniu są dziesiątki nowych Daphnes, ich liczba w zbiorniku rośnie w bardzo szybkim tempie, aw zaledwie kilku tygodniach może być wypełniony - staje się zauważalny na czerwonawym odcieniu wody. Jeśli jedzenie zaczyna się nie wystarczy, mężczyźni pojawiają się w populacji: są mniejsze i szybsze niż kobiety, również wyróżniają się przez inne cechy struktury. Płodowują kobiety, w wyniku których jaja pojawiają się w tak zwanym EPIPPIA - solidna chitinous skorupa, co pozwala doświadczyć niekorzystnych warunków.

Na przykład, mają przeziębienie lub suchość zbiornika, mogą być przeniesione na wiatr wraz z kurzem, nie umierają podczas przechodzenia przez układ trawienny zwierząt. Nawet znalezienie w rozwiązaniach trujących soli do nich, są one tak niezawodne, aby być ich powłoką.

Ale jeśli jest to po prostu pomnożenie przez partegnogeneza dla Dafni, dwukierunkowa reprodukcja wymaga znacznie więcej wysiłku, a wiele kobiet umiera nawet po ułożonym jaj. Po wejściu do korzystnych warunków z jaj wyświetlany jest następujący generacja Daphnes i propagowany przez partelenogeneza ponownie. I tylko samice pojawiają się, ponieważ samce niekorzystne warunki nie są zmartwione.

Teraz wiesz, jak hodować Duff. Zobaczmy, jakie niebezpieczeństwa czekają na Daphni na wolności.

Naturalni wrogowie Dafni

Populacja i status formy

Zdjęcie: jaja Dafney

Takie małe i bezbronne stworzenia mają wielu wrogów - drapieżniki, które je karmią.

To jest:

 • Mała ryba;
 • smażyć;
 • ślimaki;
 • żaby;
 • Larwy Trytone i inne płazy;
 • Inne drapieżne mieszkańcy zbiorników wodnych.

Duże, a nawet średnie rozmiary rybne Dafny praktycznie nie interesują się - za to jest zbyt małe górnictwo, które zbyt duże jest wymagane do nasycenia. Ale drobiazg jest kolejną rzeczą, dla małych ryb, jeśli w zbiorniku jest wiele Duffs, służą jako jeden z głównych źródeł zasilania.

Jest to szczególnie prawdziwe dla dużych gatunków, ponieważ dla małej samej Daphnii, ich rozmiar jest chroniony - nie stanie się nawet małą rybą w pół milionowymetrze, inna rzecz jest duża jednostka w 3-5 mm. Jest to ryba - główny drapieżnik, niszczący Dafny i karmić ich i smażyć ryby. Dla nich Daphnia jest również jednym z głównych źródeł żywności.

Ale nawet jeśli w zbiorniku nie ma ryb, nadal zagrażają duże niebezpieczeństwom: żaby i inni płazy jedzą duże osoby, a ich larwy jedzą i małe. Ślimaki żywnościowe i inne drapieżne mięczaki - Chociaż niektóre z nich, Daphnesium może spróbować "eksplodować", w przeciwieństwie do znacznie więcej.

Ciekawy fakt: rozszyfrowanie genomu Daphni otworzyło wiele ciekawych rzeczy przed naukowcami: około 35% genów wykrytych w genomie jest wyjątkowy, podczas gdy bardzo wrażliwy na jakąkolwiek zmianę siedliska. Jest kosztem tej Dafnii, więc szybko się dostosowuje.

Populacja i status formy

Dafnia

Zdjęcie: Daphnia w wodzie

Liczba zamieszkujących w zbiornikach nie przewiduje obliczeń - jest jasne tylko, że jest bardzo duży, a przetrwanie tego rodzaju nie zagraża. Mieszkają na całej planecie, w szerokiej gamie warunków, zmieniając i dostosowując nawet do tych, w których nie mogą przetrwać wcześniej. Nawet przyniesienie ich specjalnie może nie być łatwym zadaniem.

Zatem mają status najmniej groźny i nie są chronione prawem, mogą być swobodnie je złapać. Jest to zaangażowany, na przykład wielu właścicieli akwariów. W końcu, jeśli kupisz suche Duffy dla paszy rybnych, mogą być złapane w zanieczyszczonych, a nawet toksycznych zbiornikach.

Często są one wydobywane na sprzedaż w brudnej wodzie w leczeniu kanalizacyjnym - nie ma tam ryb, a zatem są hodowani bardziej aktywnie. To jeszcze raz świadczy, jak bardzo są, ale sprawia, że ​​starannie wybiera, gdzie ich złapanie, w przeciwnym razie ryba może trucili. Anulowany w czystym zbiorniku i uruchomiony w akwarium Daphnia stanie się doskonałym karmieniem dla nich.

Ciekawy fakt: Wytwarzanie Dafiego może wyraźnie różnić się w postaci ciała w zależności od tego, który sezon się rozwija. Na przykład pokolenia letnie są często wydłużone kaskiem na głowie i igle na ogonie. Aby je odprowadzić, konieczne jest wydanie większej energii, w rezultacie płodność jednostki zmniejsza się, ale jest uzasadnione faktem, że rosnące wpływy są chronione przed drapieżnikami.

W lecie drapieżników staje się szczególnie dużo, a ze względu na te wzrosty niektóre z nich stają się wystarczająco trudniejsze, by chwycić Daphni, czasami łamią igłą ogonową, dzięki czemu Daphnia jest w stanie się wymknąć. Jednocześnie zwiększone folii są przezroczyste, a zatem łatwiej jest zauważyć, ponieważ z nich.

DAFNIA - mały i niezauważalny mieszkaniec stawów, jezior, a nawet kałuża, wykonywania kilku niezbędnych funkcji jednocześnie, poza tym ich badania są bardzo ważne dla naukowców. I nie są znani właścicieli akwariów - możliwe jest nie tylko po rzuceniu suszonych Duffów do ryb, ale także mieć te raffy, aby oczyszczali wodę.