Lawenda

Rozpościerający się

Rozpościerający się

Lawenda jest dystrybuowana w Europie, w szczególności na Ukrainie, w Rosji, występuje na Wyspach Kanaryjskich, w Indiach i Arabii, w północnej i wschodniej części Afryki. Homeland Lavender uważa wybrzeże Morza Śródziemnego. W dzikiej formie rosnącej na stokach skalistych systemów górskich. Odmiany kulturowe lawendy są uprawiane w krajach europejskich, tropikach i subtropikach.

Lawendowy kwiat - opis

Lawenda - Długotrwały zimozielony krzew z nitowanym korzeniem, pozostawiając na głębokości 2 metrów, liczne onesweed w dolnej części ucieczki sięgającej na wysokości 60 cm, naprzeciwko liniowego srebrnego zielonkawego liści z łagodnym karmieniem i pachnącym Niebieskie lub niebiesko-liliowe kwiaty zebrane w posiekanych zakwaterowanych kwiatostanach 6-10 sztuk w mutkach.

Kwiatostany są utworzone na wierzchołkach bez jasnobroku. Bloom Lavender zaczyna się w drugiej połowie lata. Lawenda - doskonały miód. Nasiona lawendy z odpowiednim przechowywaniem są w stanie utrzymać kiełkowanie przez wiele lat. Lawenda jest relacją takich kultur, takich jak medisop, bazylia, mięta, melissa, teściowa, dusza, mędrzec i rozmaryn.

Rodzaje i odmiany lawendy

W kulturze tylko takie rodzaje lawendy rosną jak lawenda wąska (angielska) i francuska lawenda, jest również szeroki. Ale ponieważ istnieją inne gatunki lawendy odpowiednie w kulturze w kulturze, oferujemy Państwu ich opis. Więc:

Angielska lawenda

Lawendowy kwiat - opis

Ten gatunek jest najbardziej popularny i dystrybuowany. Charakterystyczna cecha gatunku - wąskie liście i kwiatostany w formie skoków. Angielska lawenda jest doskonale dostosowana do warunków klimatycznych środkowego paska Rosji. Z ciężkimi przymrozkami jest przeszczepiony z otwartej gleby do szklarni.

Kwiaty wolą rosnąćBrytyjskie odmiany lawendy w ogrodzie:

 • Alba wyróżnia się kwiatostanem na biało i rośnie do 50 cm wysokości;
 • "Rosea" osiąga wysokość 40 cm i ma ropne kwiaty;
 • "Mansted" rośnie do 40 cm, z kwiatostanem jasnego niebieskiego cienia;
 • "Hidcuto Blue" - niski krzew 40 cm, z kwiatostanem w kolorze liliowym;
 • "Hidcut Jintu" rośnie do 60 cm i wygląda dość kompaktowy w ogrodzie.

Francuski lawenda

Rodzaje i odmiany lawendy

Charakterystyczna cecha francuskiej lawendy z angielskiej lawendy - szerokich liści i skróconych kwiatostanów. Ten typ wymagający opieki. Niskie temperatury tolerują źle, dlatego hoduje się głównie do dekoracji domów.

NajsławniejszyFrancuskie odmiany lawendy:

 • Yello Vale ma kwiatostanki ciemnoliwującego brackiego koloru malinowego, a liście żółto-zielony;
 • "Rigal Spandour" wyróżnia się ciemno liliowym odcieniem kwiatostanu;
 • "Rocky Road" ma duże ropne kwiaty;
 • "Tiara" również z dużymi kwiatami niebieskawej cienia i bracts - beżowy;
 • Helmday ma kwiaty, które łączą liliowe i bordowe odcienie.

Hodowcy są hodowani i innymi pięknymi odmianami, które można sadzić, ale nie są tak często używane.

Holenderska lawenda (hybrydy)

Rozwój

Holenderska lawenda obejmuje szeroką grupę reprezentowaną przez hybrydy o różnych kolorach. Główna funkcja - ostry zapach. Są w niszy między angielskim a innym gatunkiem.

Ten duży krzew, który ma wąskie srebrzyste liście i duże wydłużone kwiaty na wydłużonych kwiatach. Kwiaty są dość ciężkie, więc kwiaty są nachylone. Zaczyna kwitnąć w środku lata.

Do słynnych stopniHybrydowy Lawenda należy:

 • "Knight arabski" ma kwiaty ciemnoziarnisty i ciemnoniebieski kolor;
 • "Soyeres" ma kwiaty koloru światłem liliowym;
 • "Grosso" - krzew z dużymi kwiatami bzu liliowego;
 • Richard Gray - mały krzew z ciemnymi fioletowymi kwiatami.

Lawenda zębów

Lawenda zębata przedstawiła świat Morza Śródziemnego. Ta roślina jest kochająca termiczna i schludna. Cięł i bardzo delikatne liście srebrnego cienia, dużych i pachnących kwiatów, które kwitną w środku lata. Delikatna lawenda bardzo boi się zimna. Najbardziej znaną różnorodnością jest "Królewski Koroner", który ma kwiatostany koloru liliowego.

Rozwój

Hodowla kwiatów

Jakie warunki są wymagane

Aby rosnąć zdrową piękną kulturę domu, musi stworzyć pewne warunki. Ich właściwy wybór i wpłynie na dalszy rozwój kwiatu.

Lawenda wymaga świeżego powietrza, a zatem pokój, w którym znajduje się, musi być regularnie wentylowany. Roślina wymaga dużo światła pochodzącego od 8 do 10 godzin dziennie. Kiedy Lawenda jest umieszczana w zaciemnionym pomieszczeniu, będzie potrzebować dodatkowego oświetlenia utworzonego przez lampę fluorescencyjną. Kwiat nie powinien być gorący, ale temperatura poniżej 15 stopni jest niepożądana. Lokalizacja Lavanda jest lepsza do wyboru parapetu z wschodnią lub zachodnią stroną domu.

W ciepłej pogodzie roślina może być pobierana na balkon lub loggię. Zaakceptuj kwiat do innych warunków, powinno być stopniowo, nie musisz pozostawiać go w nowym miejscu przez długi czas. Pierwszego dnia, na przykład na balkonie, można go zrujnować godzinę, innego dnia - przez dwie godziny. Stopniowo czas pobytu kwiatów na loggii (balkon) wzrasta do dnia. Należy pamiętać, że gdy roślina znajduje się obok urządzeń grzewczych, połączona jest pojemność wody, przyczyniając się do utrzymania niezbędnej wilgotności.

Wewnątrz mieszkania nie zaleca się rozwijania lawendy w pojemniku z konwencjonalną ziemią, ponieważ zakład nie otrzyma pożądanej ilości tlenu w tym przypadku. Podczas podlewania takie zaciski gleby system korzenia. Najbardziej akceptowalny dla kwiatu jest gleba o środowisku alkalicznym.

Dla niejPrzygotowania będą wymagały następujących elementów:

 • piasek - 1 część;
 • torf - 1 część;
 • Niewielka ilość skorupy jaj, perlit lub gruz.

Przygotuj gleby również przy użyciu piasku, humusa, lądu liści w stosunku 1: 2: 3. Lawenda, szeroko właścicielem bardzoodpornych roślin. Może rosnąć w glebie słabości, ale warto wybrać podłoże z medium alkalicznym. Aby poprawić cyrkulację powietrza w ziemi, konieczne jest okresowo zniknięcie.

Proces sadzenia

Nasiona roślin są zasiane pod koniec okresu zimowego lub wczesną wiosną. Przyspieszyć wzrost nasion i zbliża się do procesu do warunków naturalnych, są one umieszczane na lodówce. Pod koniec tego okresu nasiona miesza się z piaskiem rzecznym, rozpylane wodą iw tym formularzu powracają przez kolejny miesiąc w lodówce.

Proces lądowania domów lawendy w garnku,Pielęgnacja dla niego w przyszłości zawiera następujące kroki:

 • Podnieś doniczkę lub inną pojemność - głęboko i szeroko, o średnicy 30 cm o pojemności 1,5 litra, tak że roślina może się swobodnie rozwijać.
 • Drenaż jest umieszczony na dnie zbiornika, który pomoże usunąć nadmiar wilgoci. Mogą służyć jako klamzyt, skorupa orzechowa, kora.
 • Na dole kontenera kwiatu musi znajdować się dziury, które zapewniają swobodny dostęp powietrza i zapobiegający cumowaniu gleby. Stagnacja wody słabo wpływa na rozwój zakładu.
 • Podczas sadzenia nasiona są zasiane o 1,5-2,5 cm od siebie, są podłączone do gleby o 3 mm, są one połączone cienką (3 mm) warstwą ziemi.
 • Pojemnik powinien być pokryty folią polietylenową, aby uniknąć suszenia nasion. Wtedy musisz umieścić go w pokoju z dobrym oświetleniem i reżimem temperaturowym od 15 do 18c.
 • Kiełki powstają w 0,5-1 miesiącach. W przypadku, gdy nie ma zarazków, pojemnik z nasionami jest umieszczony w lodówce.

Wraz z pojawieniem się procesów powłoka z pojemnika jest usuwana, rośliny są usuwane w poszczególne pojemniki i poruszają się tam, gdzie światło.

Dbanie o wzrost

Oprócz tworzenia niezbędnych warunków, roślina powinna być prawidłowo utrzymywana. Terminowo nawadnianie, nawozy, uprawy, przeszczepienie uprawne są ważne dla pełnego rozwoju zakładu.

Podlewanie i podwładny

Możliwe choroby

W procesie lądowania i opieki nad lawendą w domu, musi być podlewany dwa razy dziennie w ciągu pierwszego miesiąca po lądowaniu. Zrób to rano i wieczorem. Stan gleby powinien być zawsze nawilżony. Wraz z wystąpieniem drugiego miesiąca podlewanie jest zredukowane raz dziennie (rano lub wieczorem). Nadmierna wilgotność działa na niszczycieli roślin. Do nawadniania stosować wodę rozszerzoną z temperaturą pokojową.

Pierwszy 2,5-miesięczny karmienie kwiatów 1 raz w ciągu 2 tygodni. Dalszy nawóz jest wykonany w okresie kwitnienia lawendy.

Do karmienia użyj jednego z funduszy:

 • Nawóz "Agrikola Fantasy". Przygotuj roztwór 2 st. L. substancje i 10 l wody.
 • "Humat Potasium": 1 st. L. Humat rozpuści się w 10 litrach wody.
 • Ross Universal: 2. L. na 10 l wody.

Na krzaku rośliny będzie potrzebować 1 litego rozwiązania. Kiedy rozpoczyna się okres uprawy, kultura musi składać się do nawozu azotowego, stymulując wzrost zielonego składnika. Jako taki nawóz, urbamid, azotan amonu, siarczan amonu. Po połowy lipcu nawozy azotowe starają się nie robić.

Wynika to z faktu, że sezon rosnący jest spowodowany wzrostem azotu. Wraz z kontynuacją jego użycia roślina nie będzie miała czasu na przygotowanie na okres zimowy. Należy pamiętać, że jeśli w obszarze Lavender Bush rozkłada warstwę kompostu, nie będzie wymagać dodatkowej dostawy składników odżywczych.

Przycinanie i przeszczep

Pogarszać

Po pierwszym roku życia rośliny wykonują swoje przycinanie. Jest wykonany na końcu okresu kwitnienia, aby przygotować lawendę do zimowego pobytu. Aby to zrobić, konieczne jest usunięcie suszonych łodyg i górnej części zgiełku. Kawałek powinien być nieco wyższy niż poziom wzrostu liści. Ta procedura tworzy estetyczny wygląd krzewu. Na początku wiosny roślina odcina ponownie. Tak więc nie umrze, powinieneś opuścić do pięciu zielonych pędów na nim.

Wymagana opieka lawendy w domu wymaga corocznego przeszczepu kwiatowego w ciągu pierwszych pięciu lat. Ten proces jest lepszy do ćwiczeń na wiosnę, ale jest to możliwe w okresie jesiennym przed rozpoczęciem okresu odpoczynku.

Proces przeszczepu składa się z następujących kroków:

 1. Przygotuj pojemnik o średnicy 15 do 30 cm, co zależy od wielkości buszu.
 2. Down dołu drenażu (Clamzit, małe kamyki).
 3. Dalszy pojemnik jest wypełniony glebą. Jego poziom powinien być poniżej krawędzi doniczki 1-1,5 cm.
 4. Zakład umieszcza się w ziemi na głębokość 2 cm i podlewany.

Ponieważ ta kultura nie lubi przeszczepu, procedura jest wykonana koniecznie wraz z ziemią na korzeniach rośliny. Garnek dla takiego przypadku każdego roku będzie wymagany nieco większy w porównaniu z poprzednim, aby umożliwić opracowanie lawendy.

Przygotowanie do okresu odpoczynku

Czas odpoczynku dla zakładu jest okres zimowy.

Oprócz przycinania, W celu przygotowania kwiatu do zimowania wymaga następujących kroków:

 • Podlewanie jest mniej powszechne (raz w tygodniu).
 • Przesuń garnek wskazując na fajny pokój (piwnica), w przeciwnym razie lawenda może kwitnąć zimą. To negatywnie wpłynie na jego stan.
 • Dostępne na wzrostach kwiatów.

Podczas zimowej rekreacji tego wiecznie zielonych roślin jest konieczne do monitorowania oświetlenia. Jeśli jest niewystarczające, liście zaczną schodzić i zanikać.

Hodowla kwiatów

Korzystne cechy

Wracając i troszczą się o lawendę w domu, należy również znać, w jaki sposób można go pomnożyć. W domu łatwo jest zrobić nasiona, sadzonki, warkocze, podział buszu. Nasiona, najbardziej czasochłonna metoda hodowli lub lądowania była uważana powyżej. Ze względu na czas trwania procesu jest rzadki. Wraz z nim roślina najpierw się rozwija, wzmocni system korzenia.

Kwitnienie przyjdzie tylko w ciągu roku lub dwóch. Z kultywacją ulicy, proces kultury można uzyskać przy pomocy bogów, gdy roślina jest wrzucona do kierunku poziomym, a ziemia zasypia. Na górze umieścił ładunek.

Po kilku miesiącach (przez wiosnę) występuje korzenie gałęzi. Nowa roślina jest starannie oddzielona od buszu i rośliny matki. Ci, którzy mają ogród, mogą również oddzielać część lawendy Busta i rozwijać proces domu w doniczce.

Rysunek jest uważany za najczęstszą metodę hodowli kwiatów.

Ta metoda ma następujące funkcje:

 1. Dla niego używa rocznych pędów. Konieczne jest odcięcie noża z nich odcinek łodygi o wysokości 10 cm i zwilż go za pomocą 0,5% roztworu flugicydu.
 2. Wypełnij ziemię garnek, który zawiera torf i piasek lub inne elementy wskazane powyżej. Następnie w ziemi dokonują wgłębień na 2,5 cm.
 3. W tyłach instaluje sadzonki i zasypiaj ich ziemię.
 4. Z góry, doniczka do lepszej korzeniowej jest zamknięta z folią polietylenową z wentylującymi otworami.
 5. Gdy kotlety są zakorzenione, polietylen jest usuwany.

Możliwe choroby

Lawenda rzadko chorych. Choroby mogą być spowodowane niewłaściwą opieką.

Najczęstsze choroby kulturowe:

 • Żółknięcie pędów, obrót układu korzeniowego z powodu obfitego nawadniania. W tym przypadku konieczne jest zmniejszenie ilości wody zużywanej na konewkę. Należy pamiętać, że roślina jest łatwiejsza do przekazywania braku wilgoci niż jego nadmiar.
 • Septoriasis - wspólna choroba grzybowa, zwana biała spot. Liście zaczynają się odwracać żółty, spada i upadły. Zmniejszone kwiaty. Możesz uwolnić się od tej choroby za pomocą miedziowego oksychlorku. Do wytwarzania roztworu roboczego 3-4 g tego proszku zmieszanego z 1 litrem wody. Roślina uzyskana przez zawiesinę jest rozpylana 2 razy przerwą 15 dni.
 • Inwazja na cykadę pochodzenia Południowego. Ten złośliwy owad jest zasilany przez ulistnienie roślin, zdolne do rozpowszechniania infekcji wirusowych. W walce z tsicade użyj 40% emulsji fosfamidu. Kultura dwukrotnie nie spryskaj tak płynu po 15-20 dniach.

Chociaż kwiat aromatu pochodzi z kwiatu i jest niezawodną ochroną przed wieloma chorobami, ale czasami na roślinie Larve Pennica, poiling tylko jego wygląd. Zmyć te strumienie owadów wody.

Tak więc rosnąć w domu Lavender, nawet niedoświadczonych ogrodników. Jeśli ta roślina jest hodowla w odpowiednim czasie, woda, aby zapewnić mu położoną odpoczynek i, jeśli to konieczne, w leczeniu chorób, a następnie podziwiać niesamowity kwiat lawendy.

Pogarszać

Podanie

Skład chemiczny lawendy kwiatostan jest bardzo zróżnicowany. Najcenniejszą substancją jest olejek eteryczny, jego ilość zależy od regionu uprawy zakładu, jego odmian i warunki zbierania i zbioru. Wskaźnik ten zmienia się od 5 do 30%.

Oprócz leczenia olejku eterycznego, lawenda zawiera następujące użyteczny materiał, Które są szeroko stosowane w medycynie ludowej i oficjalnej:

 • flawonoidy;
 • taniny;
 • Cedryna;
 • Linalol;
 • żywica;
 • Lavyvelanol;
 • Kumarina;
 • Cineol;
 • Borneol;
 • fenol;
 • Kwas ursol i dr. składniki.

Korzystne cechy

Przeciwwskazania i krzywdy

Kwiatły lawendy są nieodłącznymi w następujących przydatnych właściwościach:

 1. Nieruchomość antysłowa: Lawendowa nalewka usuwa skurcze mięśni i klipsy, usuwa asynę w miejscach siniaków, a także pomaga walczyć z bólem stawów.
 2. Przeciwwirusowe i immunostymulacyjne: kompresy, nalewki i herbata z lawendą są skuteczne w leczeniu zapalenia oskrzeli, przeziębienia, chorób gardła. Aromaterapia z olejem lawendy czyści powietrze z wirusów i mikrobów, a także wzmacnia siły ochronne korpusu.
 3. Uzdrowienie ran: stosowanie lawendy w leczeniu warstw, cięć, lekkich oparzeń i innych szkód znacznie przyspiesza proces gojenia skóry.
 4. Sednacyjny: Aromat lawendy usuwa zwiększony lęk, neurastenia, zmęczenie i depresyjny stan ciała. I tak samo skutecznie obaj kąpiel z wywariem lawendy i filiżanki herbaty z garściami jej kwiatów przed snem.
 5. Antifungal: Mazi z lawendą są środki pomocnicze w walce z chorobami stóp grzybowych.
 6. Alicketer: olej i nalewki usuwają zespoły bólu w bolesnej miesiączki, po ukąszeniach owadów, migreny i kolce gastrycznej.
 7. Środki przeciwzapalne: kremy i nalewki z lawendą są stosowane do leczenia gangrenu i wewnętrznych procesów zapalnych w organizmie.

Podanie

Lawenda jest prawdziwym magazynem dla korzystnych substancji, więc nie jest to bardzo zaskakujące, że roślina ta jest stosowana w medycynie, gotowaniu, a nawet w perfumerii. Specjalna wydajność wykazała wykorzystanie roślin w recepturach tradycyjnej medycyny, najpopularniejszym z nich damy dalej.

Kąpiele lawendy

Jak przechowywać

Takie kąpiele są doskonałą alternatywą dla procedur SPA Salon, które mają na celu usunięcie złych myśli z głowy, pozbyć się Handry, letargy i niepokoju.

Aby w domu Rozpocznij swoje ciało, Będziesz potrzebować 50 g suszonych kwiatów i 1 litrów wody. W małym rondlu wymieszaj składniki i umieść je na wolnym ogniu. Po wrzenia mieszaniny, pozwól, aby rozmnażała pół godziny i wyprostować. Dodaj lawendowy deaktor do kąpieli ciepłej wody i przygotuj się na relaks w pełni. Czas trwania procedury wynosi 20-30 minut, tym razem wystarczy przywrócić ciało.

Bomby masowe wykonane z naturalnych elementów wykonanych przez osobiście pomogą włączyć kąpiel z zwykłej procedury higienicznej w Wesołych i kojących.

Olejek lawendowy

Możesz użyć instalacji w suszonej i świeżej formie, aby przygotować olej, a te same użyteczne właściwości mają zarówno kwiaty, jak i liście rośliny. Dodatkowym składnikiem będzie każdy olej, na przykład oliwę lub pościel. Proporcje są wybierane z obliczenia 1 st. Łyżka kwiatostanów na 100 ml oleju. Wypełnij surowym olejem i wyślij go do pamięci w ciemnym miejscu przez 2 miesiące. Po wyobrazianiu się oleju, ponownie zmienić go do pojemnika ciemnego szkła.

Lista stosowania oleju lawendy jest bardzo szeroka, jest używana do:

 • Uzdrowienie ran i kawałków;
 • do inhalacji;
 • do leczenia chorób skóry;
 • Dodaj do szamponów i masek do twarzy i włosów.

Składniki zawarte w oleju lawendy spowalniają wchłanianie elementów w organizmie. Jeśli terapia lecznicza obejmuje stosowanie leków z lawendą, a następnie odbiór dodatków witaminowych będzie musiał odłożyć.

Herbata lawendy

Bloty

Służy do leczenia naruszeń przewodu pokarmowego, Gastric Colic, z neurbility, zwiększonymi podnieceniem i zaburzeniami snu.

Istnieją dwa warianty gotowania herbaty lawendy:

 • W parzonej zieleni lub czarnej herbaty dodaj kilka kwiatów lawendy iw takiej postaci, której używają w ciągu dnia;
 • 1-2 artykuł. Łyżki suchych kwiatostanów są wylane z wrzącą wodą, nalegają 15 minut i po filtrowaniu.

Możemy pić herbatę lawendy w taki sposób w stresujących sytuacjach. Jego przewaga nad narkotykami, które uspokaja układ nerwowy, jest ta herbata nie wpływa na przejrzystość myślenia i nie powoduje ukrycia.

Infuzja kwiatów

Infuzja kwiatów stosuje się ze zwiększoną pobudliwością układu nerwowego, bezsenności i niespokojnego snu. Ten lek może być używany i zewnętrznie - są traktowane z wypryskiem, ranami i oparzeniami światła. Receptura do gotowania infuzji lawendy jest dość prosta: 2 st. Łyżki kwiatów wylały 500 ml wrzącej wody i dają go do hodowania 15-20 minut. Gotowy Infusion Weź 1 st. łyżka przed posiłkiem. Istnieje kolejne użycie tego narzędzia - jako kompresy, które usuwają pochodzenie etniczne w obrażeniu.

Syrop lawendy

Aby przygotować syrop terapeutyczny, będziesz potrzebować 200 g kwiatów (można użyć zarówno suszonych, jak i świeżych kwiatów) i 500 ml wrzącej wody.

 1. Wlej wrzącej kwiatostany wodne i zostaw go przez kilka dni.
 2. Następnie odcedź infuzję i wlej je inną część kwiatów.
 3. Po tym, jak wlew uzyskał w ciągu dnia, ponownie rozwiązać kilka razy i wlać cukier do niego.
 4. Ta słodka mieszanina jest umieszczana na wolnym ogniu, a stale mieszanie, jest gotowane, aż pogrubia. Zamiast cukru można użyć płynnego miodu, ale w tym przypadku upewnij się, że nie masz alergii dla tego produktu. Przygotowany syrop jest stosowany do leczenia przeziębienia, chorób gardła, aby poprawić apetyt, a także z tachykardią i migreną. Używaj takiej dawki - 1 godzinę. Łyżka na pół godziny przed posiłkami. Dopuszczalne picie ugotowanego syropu wody.

Japońskie firmy komputerowe organizują sesje aromaterapii dla swoich pracowników z zapachem lawendy. Zauważył, że ten zapach zwiększa stężenie uwagi, co zmniejsza liczbę błędów z programistów o 20%.

Przeciwwskazania i krzywdy

Lawenda

Przed rozpoczęciem terapii terapeutycznej za pomocą Lavender, zobacz listęPrzeciwwskazania:

 • Indywidualna nietolerancja;
 • Okres laktacji ciąży;
 • Po raz pierwszy po aborcji lub innych interwencji chirurgicznych w układzie reprodukcyjnym kobiet;
 • zwiększona kwasowość żołądka;
 • Choroby przewodu żółciowego;
 • Wiek do 5 lat;
 • niskie ciśnienie.

Postępuj zgodnie z dawkami oleju, którego używasz w środku: Jeśli pijesz więcej niż 1 ml, a następnie zamiast efektu rekreacyjnego czekasz na zaburzenie żołądka. Kobiety są szczególnie ważne, aby nie przekraczać dawek dawkowania zalecanych przez lekarzy z lawendą - w dużych ilościach, w której roślina ta powoduje krwawienie macicy, co jest szczególnie niebezpieczne w pierwszym trymestrze ciąży. Nie zapomnij o możliwości występowania reakcji alergicznej na surowce lawendy, nawet zapach może sprowokować atak astmy. Aby zrozumieć, czy pojawi się reakcja alergiczna na roślinę, wykonaj prosty test - upuść kroplę oleju na skórę za uchem lub na gięciu łokcia. Jeśli w ciągu 12 godzin nie ma swędzenia, zaczerwienienia skóry, nie masz alergii. Pamiętaj, że z jakimkolwiek leczeniem ważne jest przestrzeganie dawki leków i zaleceń lekarzy w ich wykorzystaniu.

Jednoczesne wykorzystanie lawendy i jedzenia może powodować zgaga. Po przyjęciu leku, musisz wziąć trochę przerwy przed posiłkami.

Jak przechowywać

Przekazanie wszystkich zasad przechowywania suszonych liści i kwiatów lawendy nie tracą swoich korzystnych właściwości i intensywnego zapachu przez kilka lat. Po wysuszeniu roślin, rozpowszechniaj go Małe torby z tkaniny i dbać o bezpośrednie światło słoneczne i wysoką wilgotność. Takie torby są stosowane jako naturalny aromat pomieszczenia, a także skuteczne środki do zwalczania ćmy i innych szkodników domowych.

Bloty

Lawenda

Liczba olejków eterycznych w zakładu i intensywność zapachu lawendy bezpośrednio zależy od tego, który etap jest zmniejszony. Jeśli zbierasz kwiaty, aby zaprojektować bukiety i elementy wystroju, Najlepiej zacząć zbierać na samym początku kwitnienia: Niedokończone kwiatostany nie zakradają się z łodygi, a podarta lawenda będzie miała wygląd dekoracyjny.

Nawiasem mówiąc, krzew na samym początku kwitnienia jest również zebrany do użycia w gotowaniu. Jeśli zdecydujesz się wyciąć pachnącą fabrykę do produkcji leków, poczekaj do ponad połowy kwiatów kwitną na łodydze. Jest w kubkach, które pozostają na kwiatostanach po zuteniu, jest największą liczbą olejków eterycznych. Lawendowy szczyt kwitnący spada na początku lipca. Posługiwać się Ostry nożyce lub nożyczki ogrodowe i postępuj zgodnie z liczbą przyciętych łodyg - po tym, jak powinno być co najmniej jedna trzecia buszu. Jeśli cięcie więcej, lawendowy krzak może umrzeć.

Zebrane łodygi są wykonane w bukietach i pozostawić do wyschnięcia w stanie zawieszonym. Miejsce do suszenia powinno być z dala od bezpośredniego światła słonecznego i dobrej wentylacji. Suszenie w ciemnym pokoju pomaga utrzymać jasne kolory kwiatostan. Dbaj również o bukiety z nadmiaru wilgoci w powietrzu. Kiedy wszystkie warunki są przestrzegane dwa tygodnie, aby zebrał suszony lawendę. Jeśli wysuszysz niewielką liczbę kwiatów, można je rozkładać je w poziomej formie na papierze lub drewnianych paletach. Głównym wskaźnikiem tego, co zrobiłeś wszystko, prawda jest jasnym kolorem zebranych kwiatostanów, które nie były blady po suszeniu. W obrabianym przedmiocie Lawendy należy zapłacić na porę dnia, który jest zaplanowany na jego kolekcję. Najlepiej, aby było wysychać wcześnie rano po tym, jak Rosa udało się wyschnąć w świt słońcu.

Suszona roślina powinna być przechowywana z dala od światła słonecznego w wentylowanym pakiecie, na przykład w torbach z tkaninami. W tej formie grawited kwiatostany mogą być przechowywane przez kilka lat, stopniowo relaksując ich zapach.