Zwierzęta czerwonej księgi białorusi

Charakterystyka fauny Białoruś

Republika Białorusi ... ten kraj słyszą dość często. Słynie ze wspaniałej natury. Prawie nikt nie pozostaje obojętny, bycie tutaj. Większość wszystkich zdumionych wspaniałych lasów i rezerw, które są dość dużo w tym kraju. Jednak nie wszyscy niż Republika Białorusi pochwala się. Zwierzęta mieszkające na jego terytorium są również bardzo interesujące. Fauna tutaj jest bardzo zróżnicowana. Możesz zobaczyć wiele rzadkich zwierząt i uzyskać niezapomniane wrażenia.

Charakterystyka fauny Białoruś

Gronostaj

Większość 82 gatunków ssaków Białorusi to mieszkańcy Tajgi i szerokiego lasu. W tych strefach naturalnych zwierząt są dobrze wyposażone w żywność i schronienie. Gryzonie przeważają na polach i łąkach. Gady i płazy najczęściej występują w mokradeł. Na terytorium Białorusi jest około 328 gatunków ptaków. Około jednej czwartej gatunku są migalne, a reszta prowadzi osiadł lub łono. Na Białorusi jest wiele zbiorników. Rzeki tworzą ogromną sieć, całkowitą długość 90 tys. KM. Najczęstsze typy ichtiofauna są piasek, byk, okoń, szczupak i krucian. Ryby cenne rasy: Nalim, pstrąg i Sudak. Niektóre zwierzęta mają ważne znaczenie gospodarcze. Dzik, Roe, Elk, Fox i Wolf są przedmiotami polowań. Aktywna działalność człowieka negatywnie wpływa na liczbę populacji fauny w kraju. Niektóre rodzaje zwierząt są wymienione w czerwonej książce i są na skraju wyginięcia. Kompozycja gatunków stopniowo się zmienia. Niektóre gatunki znikają, podczas gdy inni przenoszą się do nowych siedlisk. Istnieją jednak zwierzęta kultowe dla kraju.

Bizon

Historia stworzenia

Bison - największy ssak z Europy. Obecnie wielkość zwierząt zmniejszyła się nieznacznie w porównaniu z XIX wieku, i są gorsze wielkości do leśnego żubra (znaczenie amerykańskiego żubra). Masa ciała współczesnego żubra wynosi 300-920 kg, średnio około 610 kg. Długość ciała do 330 cm, czasem więcej. Wysokość w więzieniu od 1,6 do 2 m. Samice mniej mężczyźni.

Przód ciała żubra jest bardzo dobrze rozwinięty - jest masywny, szerszy i ponad tył. Wybrany brzuch i nie przeszkadza.

W średniowieczu żubr został dystrybuowany w całej Europie. W odległym czasie, bardzo popularna rozrywka szlachetnych ludzi, polowanie na żubr został rozważany - zabijając tylko jedną bestię, było możliwe, aby zapasować mięso przez cały rok.

Okrutna eksterminacja dzikich zwierząt doprowadziła do tego, że na początku XX wieku było tylko kilkadziesiąt.

To ratunek dla dzikich byków stało się specjalnie stworzonymi szkółkami, gdzie ich życie nie zagroziło. Jednym z najbardziej znanych siedlisk Zubere znajduje się rezerwat leśny Belovezhskaya, położony na terytorium Białorusi i Polski.

Biorąc pod ochroną żubra europejskiego, możliwe było zwiększenie ich liczby do 3 tysięcy osób. Żyją nie tylko w szkółkach, ale także w woli.

Gronostaj

Charakterystyka Czerwonej Księgi Republiki Białorusi

Ervine wygląda bardzo mały. Jednak pomimo jego małych rozmiarów jest drapieżnikiem. Zwierzę ma długie ciało i krótkie łapy. Głowica Głowica ma trójkątny kształt i zaokrąglone uszy małego rozmiaru, a także wydłużoną szyję. Długość ciała wynosi około 30 cm. Długość ogona waha się do 12 cm. Maksymalna waga spalania wynosi 260 g. Mężczyźni dwa razy większe kobiety.

W zależności od czasu roku gronina wygląda na różne sposoby, ponieważ gronina zmienia się w kolorze. Zimowa Ervine staje się całkowicie biała. W tym samym czasie, góry wyglądają bardziej puszyste, ponieważ futro staje się miękkie i grube. Letnia góra ma kolor dwukolorowy. Górna część ciała jest czerwonawo-brązowa, dno jest żółtawe i białe, a ziemia staje się niegrzeczna i rzadka. Tylko czubek ogona ze zwierzęcia pozostaje czarny przez cały rok. Kolor zimowy Palący jest głównie charakterystyczny dla regionów północnych.

Siedlisko To zwierzę jest bezpośrednio związane z zakwaterowaniem tych gryzonów, na których zwykle poluje. Dlatego możliwe jest spełnienie go zwykle w obszarach leśnych i tajskich w pobliżu rzeki lub strumieni, na brzegach jezior w obszarze leśnym, w zaroślach laski lub w krzakach.

Częściej las jest zwykle nie osiadany i nie poluj. W strefie leśnej mieszka na krawędziach, stare rozbiega. Nie spełnia się na łąkach i innych otwartych przestrzeniach. Jednak jeszcze częściej, zwierzę zaczęło osiedlić się w pobliżu ludzkich mieszkań: w obszarze parku lasu, ogrody, na obrzeżach małych miast.

Ostr Baltic

Wniosek

Ulica Rybatskaya rozciąga się wzdłuż prawego brzegu Nemana w historycznym centrum Grodna. 500 lat temu była niewielka osada - przedmieście rybackie. Mieszkańcy mieli przywileje państwowe, ponieważ byli zaangażowani w ryby. Złapany łososia tutaj i inne ryby trafiły do ​​stołu najwyższych osób.

Jest w Nemmen i złapany jesiotra. Majestatyczne ryby mają długość do 350 centymetrów o masie do 320 kg. Ogromny jesiotr może prowadzić do 80 kg kawioru. Rybołówstwo ściśle kontrolowane przez państwo. Storgeon znaleziono na Morzu Północnym i Bałtyckim, aw maju, w czerwieniego, został spawany w łóżku świeżych rzek. Przechodząc kilkaset kilometrów. Ryby często pojawiły się na terytorium Białorusi. Tak kontynuowane do 1910 roku. Bezwzględna eksterminacja i rozwój gospodarczy rzek doprowadziły do ​​zmniejszenia liczby przydatnych osób i znacznego zmniejszenia ich wielkości. "Krzyż" na rozprzestrzenianiu się Bałtyku (Atlantic) Jesiotr w kraju umieścić uruchomienie stacji hydroelektrycznej Kaunas, która zablokowała ścieżkę w górnym mężu Nemman.

Słynny ichthiolog Prokhor Zhukov donosi, że ostatni jesiotr w kraju złowił w 1958 r. Pracownicy Grodno Artela. Od tego czasu ta ryba nie została zaobserwowana. Na świecie rybołówstwo jesiotra jest zachowany w Ameryce Północnej. Około 300 osób pozostało w Morzu Czarnym i Biskaju Bay.

Sowa

Zwierzęta czerwonej księgi białorusi

Od czasów starożytnych Filin przyciąga ludzi z ich niezwykłym wyglądem, nawykami i nocnymi ludźmi, którzy nie zostali jeszcze w pełni studiowani z zoologami.

Habitat dla tego tajemniczego ptaka serwuje różnorodne krajobrazy: lasy, góry, stepy, doliny rzeczne i bagna. Wybór miejsca gniazdowania jest często określane przez podstawę zasilania obszaru.

Charakterystyczną cechą Filina jest tak zwane "uszy" utworzone przez wiązki piór skierowanych do stron. Wzrost tego przedstawiciela radzieckiej rodziny o masie 3 kg - do 58-78 cm długości, a jego skrzydła obejmuje czasami do 2 m.

Filina ma dość potężny głos i różnorodny repertuar dźwięku, przedstawiony przez niski dwustronny Wuhan, który w cichej pogodzie jest dystrybuowane o 2-4 km dookoła. Zwykle jest to piosenka małżeńska mężczyzny, choć podobne dźwięki, tylko niższe, mogą publikować i samice. Szybki żałobny śmiech 4-5 sylab sugeruje, że FIALILE jest czymś. Również ptaki mogą "płakać" i "buzz".

Para fili pozostaje wierna do siebie wszystkie jego życie, a do usunięcia potomstwa zawsze powraca do tego samego miejsca zagnieżdżania. W tym czasie pióra wyróżniają się desperacką odwagą, która jest atakowana przez każdego nieznajomego, w tym osoby.

Gniazdo Filina - mała skała, która kobieta wyciąga na ziemi w lesie lub bagna mchu. W marcu lub trochę później pojawiają się 2-4 jaj, które kobiety podnosi około miesiąca. W ciągu 3 tygodni matka karmi federację Ojca, łamanie go na kawałki, a potem zaczyna się polować, pozostawiając pisklęta. W 7 tygodniach małych włókien opuszczają gniazdo, ale są w pobliżu, ponieważ nadal nie wiedzą, jak latać, a rodzice nadal je karmić. Na skrzydle, filiny stają się w ciągu 9 tygodni, a przy 20 tygodniach latać do pierwszego polowania.

Podobnie jak wszystkie sowy drapieżniki, Filin zwykły idzie do wyszukiwania górnictwa w nocy. W tym pomaga niezwykle ostrym przesłuchaniem i wizją. Ptak podaje głównie małe gryzonie, ale lubi dywersyfikować swoje menu w małych ptakach, zawiarkach, lizytach, a nawet ROE Cubs. Istnieją również przypadki atakowania tych drapieżników na domowych kotach i psach.

Morderstwo Filina uderza w jego morderczy cios z góry, cicho objętych ofiarą, po czym ostre pazury wierzy w nią i wybucha na miejscu, jeśli górnictwo jest małe. Największy trwa do zacisznego miejsca. Westchnienie ptaków śpiących, drapieżnik głośno zamypuje skrzydła i zamyka dziób, czekając, aż przestraszona ofiara przeciągli się z rozmieszczonego miejsca. A jako prawdziwy rabusia, Filin nie stanie się ruiny gniazd innych ludzi i jeść w nich piskląt. Wraz z początkiem świtu, nocny myśliwy ukrywa się w przestronnym dupel lub na grubej sucy, niezawodnie pokryte wrązowymi oczami. Upierzenie kamuflażu pomaga mu.

W warunkach naturalnych, filiny dorosłe praktycznie nie ma wrogów, a jedynym niebezpieczeństwem dla niego reprezentuje osobę z jego działalnością gospodarczą i kłusownictwem. Dość często ptaki umierają, gdy kolizja z liniami energetycznymi albo po zjedzeniu gryzoni na polach leczonych chemikaliami. Również te nocne drapieżniki strzelają w celu uzyskania narządów wewnętrznych, pazurów i piór, które są stosowane w medycynie alternatywnej.

Tymczasem Filin jest bardzo przydatnym ptakiem, ponieważ niszczy gryzonie, a także jest sanitarnym lasem, zmniejszając liczbę pacjentów ze zwierzętami.

Ferret leśnictwo

Zwierzęta czerwonej księgi białorusi

Na Białorusi jest powszechny wszędzie. Mieszkania w gęstych przybrzeżnych, na sadzonkach, krzewów, bagnach, czasem czasami występują w mieszkaniu. Jest zadowolony z gniazd w opuszczonych odznakach, pod rdzeniem, stosy gałązek, czasami w szopach. Pasza na gryzonie podobne do mile (niż korzyści), ptaków i ich jaj, rzadziej oczywiście owady i ryby, czasem szyte home kurczaki. Porusza się ze skokami, idzie dobrze i pływa. Aktywny w nocy, rzadziej w ciągu dnia.

Cenne futro. W zimie wełna jest miękki, puszysty, czarny i brązowy z bladym lub piaszczym odcieniem, letnim dim. Linie wiosną i jesienią. Gon spada w marcu-kwiecień. Ciąża zachwyt około 42 dni. W miotu przynosi od 4-6 młodych.

Mały wieczór wieczorem

Zwierzęta czerwonej księgi białorusi

Wygląd zewnętrzny. Środkowy bat. Przedramię 42,5-46 mm. Święta okładka gruba i stosunkowo wysoka. Dwukolorowe włosy (podstawy ciemniejsze). Common Tone Coloring Brown-czekolada, lżejsza.

Rozpościerający się. Centrum i południowo-zachodnia europejska część dawnego ZSRR, Kaukaz .

Styl życia. Mieszkaniec lasów liściastych. Rzadkie, miejsca wspólne. Schroniska dzienne w opakowaniach drzew liściastych. Duże kolonie nie tworzą, wyruszają na wiosnę małych grup - latem, liczba tych grup przychodzi do 20-40 osób. Samice mieszkają poza mężczyznami (schronienie nieznanych mężczyzn). Wyjazd do pasz natychmiast po zachodzie słońca, środek nocy jest małym wieczorem spędzonym w schronisku, drugie wyjazd przed świtem. Polowanie, latające na wysokości 30-40 m nad lasami, krawędziami i przerwami, nad lasem lasu lub nad wodą. Latające światło, pewność, szybko, prawie w linii prostej, czasami zwierzę gwałtnie pędzi ostro. Chrząszcze żywności (Khrushchi, Uchi), motyle, muchy. W czerwcu samice rodzą jednego lub dwóch młodych młodych. Na zimę odlecie.

Znaczenie ekonomiczne. Korzyści, zniszczenie szkodników leśnych.

Podobne widoki. Od pozostałych wersji wieczoru jest dobrze wyróżniający się stosunkowo małymi wymiarami (długość przedramienia nie przekracza 46 mm).

Rosomak

Zwierzęta czerwonej księgi białorusi

Wolverine najczęściej działa jako prototyp legendarnej "chupacabra". Bardzo jasno opisał największy przedstawiciel historii Kunih Matvey Mekhovsky w XVI wieku:

"Nadal jest bardzo żarły i bezużyteczny zwierzę na Litwie i Muscovy, który nie występuje w innych miejscach, o imieniu Wolverine. Ona z psem, z fitową twarzą, ciałem i ogonem jak lis, czarny kolor - karmić na zwłoki ".

Duże pazury, niebezpieczne kły, potężna sylwetka, długość do 1 metra i waga do 30 kg - dość poważny przeciwnik dla każdego zwierzęcia, w tym osoby.

Wolverine woli żyć w spokojnych miejscach, z dala od hałasu i możliwych spotkań z każdym. Dlatego też może, że dzisiaj nie ma roswórek na Białorusi. W poszukiwaniu jedzenia bestia może przezwyciężyć kilka dziesiątek kilometrów za noc, a zatem spotkania z nim biorąc pod uwagę wielkość kraju, byłoby bardziej niż częste.

W XVII-XIX wieku Wolverine spotkał się w lasach mieszanych i liściastych Białorusi, Polski i Ukrainy. Ale przez środek XIX, widok w kraju nie spotkał się. Wolverine preferuje Thai. Eksperci odnotuj, że Wolverine mieszkał na Białorusi, kiedy tu była mniej cywilizacji. Dziś ich ożywienie jest niemożliwe. Ale czasami przenikający pojedyncze osoby pobudzają pojawienie się "Legends Urban".

Zgodnie z dekretem Ministerstwa Środowiska od 2014 №26, lista rzadkich i zagrożonych gatunków dzikich zwierząt zawartych w Czerwonej Księdze kraju składa się z ponad 200 gatunków ryb, zwierząt, ptaków, owadów, mięczaków.

Ikra

Zwierzęta czerwonej księgi białorusi

Kosil jest aborygeńskim widokiem na Białoruś. Do tej pory ludność stale rośnie. Mężczyźni osiąga 90 cm w więzieniu, masa ciała wynosi 39 kg. W zależności od pora roku, kolor różni się od ciemnoszarego na czerwony. Kosley zamieszkał mieszane lasy, które są mieszane z radami i łąkami. Żywią się ziół i roślin wodnych. Zimowe źródło żywności serwują gałęzie, nerki i suche liście. Obfite śnieg pokrywają dostęp do żywności, masowa śmierć jest możliwa w trudnych zimach. Latem te zwierzęta trzymają jeden po drugim, a zimą idą do stada. Najbardziej niebezpiecznym naturalnym wrogami są wilk i lis, który może realizować zegar korzeniowy.

brązowy niedźwiedź

Zwierzęta czerwonej księgi białorusi

Na Białorusi notowanej w Czerwonej Księdze. Wydobycie jest zabronione.

Zwykle mieszka w starych lasach mieszanych i iglastych z radościami, na przemian z łąkami, bagnami mchowych i dolin rzecznych.

Omnivore. Żywi się łodygami i kłączami ziół, jagód, orzechów, owadów, czasami atakuje zwierzęta, ruiny pszczół i siewce owsa.

Od listopada (grudzień) do kwietnia śpi w Berorod, zorganizowany w gęstej wiosce, wśród burvero. Linie w kwietniu-czerwiec. Gon - w czerwcu-lipiec. Ciąża ostatnia 7 miesięcy. Niedźwiedź (1-2, rzadziej 3) rodzi się w styczniu-luty i znajdują się obok niedźwiedzia do 2 lat. Oczekiwana długość życia 15-20 lat.

Ryś

Zwierzęta czerwonej księgi białorusi

Długość ciała mężczyzn 90-140 cm, wysokość w więzieniu 65-75 cm, waga 15-27 kg, czasami do 33 kg. Samice rybne mniej mężczyźni (długość ciała 76-100 cm, wysokość w więzieniu 55-65 cm, masa18-22 kg). Ciało Lynxa jest krótki, łapy są grube, ogon przypomina stop.Na czarnych włosach są frędzle. Powstaje pytanie: dlaczego szczotki Lynx na uszach? Tassels Help Trot lepiej zorientowany w lesie, a także śledzić swoją zdobycz.

Zmiana koloru wełnianego, częściej niż rude o przysięgu z większą lub mniejszą czystością.

Przestrzega nieprzerwanych i zamkniętych lasów. W szczególności, w Leśnicku Leśnego uczestnictwa z grubym rufowym i przerzeźniem. W Belovezhskaya Pushcha 68% Lynsed w lasach mieszanych graniczących wąwozach. Na Białorusi w 19. Odległy i był liczny. Na początku 20 w. Numer zmniejszył się. Nie ma czasu na 400-450 osób Rys of Ordinary, Spośród nich ponad 3/4 mieszkają w Brześć, Mińsku i Vitebsk Regiony.

Lynx preferuje rodzinne napady. To nocne zwierzę.Porusza się łatwo i cicho, może wspinać się na drzewach. Poświęcić uszczelki lub zawieszenie w zasadzce na ścieżkach, na spustach. W Lesie Belovezhskaya w jesienno-zimowych kanałach z zającymi, zróżnicami, korzeniami, wiewiórkami, nieszczęśliwymi gryzoniami, małymi kopytami, czasami produkuje młodych łosia. Najczęściej łapie zwierzęta słabych pacjentów.

Zaczyna rozmnażać się o 2 lat. Gon przychodzi w lutym marcu.Ciąża trwająca ponad 2 miesiące. W maju połowa czerwca kłótnia 2-3, rzadziej 4 kocięta, które zaczynają obserwować przez 12-14 dni, a przed zimową odpornością na 9-14 kg. Udział kocięta-segolitów w dość dużej, chronionej populacji może osiągnąć 30-35%. Wśród osób trzech, stosunek samców i samodzielnych przykładów. Lynx Ordinary Wyróżnia się dzikością i agresywnością, trudno jest rozerwać.

Hodowla. Dobrze mieszka i rasy w ogrodach zoologicznych. Podobnie jak inne zwierzęta z czerwonej książki Lynx, są szczególnie chronionym widokiem.

Tarpan

Zwierzęta czerwonej księgi białorusi

Podgatunki stepowe Tarpan, leśnictwo, mieszkanie na Białorusi w średniowieczu. Od czasów neolitycznych ludzie polowali na to, że jest to miłość do mięsa i skór. Ludność zaczęła dramatycznie spadać, a do XVII wieku, aby sprostać zwierzęciu było już dość trudne. Ostatni dziki targ został zabity w 1814 roku w pobliżu Kaliningradu. Na Białorusi zniknęli. A na początku XIX wieku ostatnie plandeki lasu Belovezhskaya zostały dystrybuowane do lokalnych mieszkańców.

Już w XXI wieku przeprowadzono próby przywrócenia genomu zwierząt opartego na koniach tarp, ale jest to zupełnie inna historia.

Europejska Mink

Zwierzęta czerwonej księgi białorusi

Ogólnie norki jest drapieżnym ssakiem należącym do rodziny Kunich. Największa aktywność spada w ciemny dzień i noc. Długość ciała wynosi 28-45 cm dla ciała masowego 500-800 gr.Futro Kuni krótki, ale jednocześnie gruby i gęsty, nie pozwalając na zamarznięcie nawet w odcinku. Kolor występuje ciemnobrązowy lub nadal można go nazwać "ciemną czekoladą", brązową, czerwonawą, ale nie rzadki, zwierzę ma pasek lub miejsce na brodę lub klatkę piersiową. Nawiasem mówiąc, sylwetka norki jest interesująca, a nawet przypomina ferret! W końcu ciało jest długie, kufa jest wąska, ogon jest pogrubiony, uszy są małe, łapy są silne.

Z pewnością dla mieszkania norki Wybiera lasy z mieczami, niedaleko bagien lub rzek. Woda pomaga gryzonie nie tylko ukrywać się od wroga, ale także zdobyć jedzenie. W końcu B racjonować Nie tylko małe gryzonie, ale także żaby, ryby (okoń, kanapa, lin, piasek, picker), raki, mięczaki, owady wodne, a nawet śmieci! To prawda, że ​​śmieci zwierzęce pasuje niezwykle rzadko, w końcu preferując świeżą żywność.

Baraninowany podłączony

Zwierzęta czerwonej księgi białorusi

Nazwa rodziny tych zwierząt - pojazdy opancerzone. Ramię, głowica i osłony miednicy na ich tułowiach, a także kilka pasów składają się z płyt kostnych pokrytych napalonymi skalami. Te same płytki są pokryte łapami i ogonem. Na łapach - ostre i bardzo silne pazury, które nawet asfalt można rozprzestrzeniać. Zbroja, w przeciwieństwie do rycerza, nie wojownika. Niektóre z tych zwierząt można złożyć w przypadku niebezpieczeństwa w piłce jak jeż. Inni są bardzo szybko pochowany na Nura, znikają niemal natychmiast. Tam są zachęcani przez powłokę i wszystkie łapy - nie wyciągaj nic. Tak, i jak w przeciwnym razie jest bronić, jeśli mają zęby bez emalii i korzeni, ale w ogóle nie ma kłów. Liczba zębów - od 8 do 100 i waha się nawet w jednym gatunku.

Co czuje pancernik? Wizja tego zwierzęcia pośpieszyła: kolory w ogóle nie rozróżniają, ale słyszy - anulowane. Zapach go również na wysokości - na ziemi jest zdobycz na głębokości 20 cm. Temperatura ciała zależy od środowiska i może spaść do 32?C. Long, wąski, elastyczny i samotny język - idealne narzędzie do zajęcia żywności: owady i robaki. Zwierzę mróz nie toleruje, więc mieszka w ciepłej Ameryce Południowej. Ciepło też nie lubi, poluje w chłodnym czasie. Życie armadioles w dziurze wykopał się w zbiorniku. Pod koniec długiego laza - gniazdo z pościelą trawą, którą zwierzę często się zmienia, zwłaszcza po deszczu.

Historia stworzenia

Zwierzęta czerwonej księgi białorusi

Historia stworzenia katastrofalnego wyczerpania flory i fauny na planecie spowodowała potrzebę pilnego przyjęcia środków w celu ochrony roślin i zwierząt, reprodukcji, przywrócenia i konserwacji wielu gatunków. Jednym z tych środków był rozwój czerwonej książki jako na całym świecie i poszczególnych krajach.

W 1949 roku. W drodze decyzji Międzynarodowej Związku Przyrody i Zasobów Naturalnych, Stały Komitet Obsługi Survival, lub Komisji na rzadki. Jego zadania obejmowały: badanie stanu rzadkich gatunków zwierząt i roślin zagrożonych zaginięciami oraz zapewnić pomoc doradczą wszystkim organizacjom, aby zachować te gatunki - rozwijać i przygotować projekty konwencji międzynarodowych i międzyludzkich na rzecz ochrony gatunków znikających - do Utwórz katastr gatunków zagrożonych zagrożeniami i podać odpowiednie zalecenia dotyczące ich ochrony. Praca została przeprowadzona w skali globalnej i była bardzo pracochłonna. Komisja obejmowała największych naukowców tego czasu. Jego pierwsze krzesło było z.Boyle. Potem go zmienił.Scott. Wśród członków Komisji byli naukowcy z Francji, Niemiec, ZSRR, USA, Anglii, Szwecji, Belgii, Polski i innych.

W latach 1949-1954 Komisja zebrała dane na temat tych rodzajów zwierząt i planety roślin, które wymagały natychmiastowej pomocy ludzi do zachowania ich istnienia w środowisku naturalnym lub przynajmniej w niewoli. Komisja umieściła tworzenie globalnej listy adnotowanej (katastru) zwierząt, które z jednego powodu lub innego zagraża zniknięcie. Praca została przeprowadzona 14 lat .

W 1963 r. Pojawiły się rejestr rzadkich i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Zażądał prostego, dobrze niezapomnianego imienia. Taka nazwa sugerowała Piotra Scotta. Początkowo rejestr został nazwany Red Date Book, t.MI. Czerwone fakty z książki. W przyszłości nazwa została uproszczona - Czerwona książka. Czerwony kolor - sygnał zagrożenia - tutaj był tylko miejsce. Pierwsza czerwona książka została postanowiona opublikować jako ponowne kalendarz - w postaci blachy klejonego. Każdy rodzaj jej liścia został przydzielony. Sekcje książki zawierały nazwiska gatunków, ich systematyczne położenie, nowoczesny i poprzedni dystrybucję, status, całkowitą liczbę, podstawowe informacje o hodowli w naturze, przyczyna zmniejszenia liczby, charakterystyki środków bezpieczeństwa (w tym te przypominające), liczba Zwierzęta tego gatunku w niewoli (ogrody zoologiczne), potencjał hodowli w niewoli. Była również lista odniesień, w których istnieją odniesienia do tego formularza. Niektóre gatunki były napędzane i ich mapy dystrybucji. Informacje o zagrożeniu zaginięciami zostały podane na czerwonych arkuszach, o reszcie - na białym tle.

Pierwsza edycja Czerwonej Księgi IUCN Opublikowana w 1963 roku. Został zaprezentowany w dwóch tomach. Zawierają informacje o 211 typach i podgatunkach ssaków i 312 gatunków i podgatunków ptaków. Książka była przeznaczona dla znanych mężów i naukowców, więc była bardzo mała. Natychmiast po wydaniu pierwszych książek, zbiór informacji kontynuowano i rozpoczął przygotowanie nowej edycji, biorąc pod uwagę dodatkowe informacje. W latach 1966-1971 pojawiły się trzy woluminy drugiej edycji. Książka była tym samym e-kalendarzem, tylko teraz format książki. Była również wysłana do ekspertów i poszczególnych organizacji. Ta książka obejmowała już znacznie więcej gatunków niż w pierwszym. Druga edycja Czerwonej Księgi IUCN zainstalowała cztery kategorie gatunków.

Rodzaje pierwszej kategorii zostały umieszczone na czerwonym arkuszu, drugi - żółty, trzeci - biały, czwarty - na szarym stronach (jako listę adnotowaną). W tym samym okresie, dla gatunków, które zostały uwzględnione na skraju wyginięcia, ale zostały zapisane, postanowiono przedstawić zielone strony w czerwonej książce.

Od 1972 r. Zaczął publikować wolumen trzeciej edycji czerwonej książki IUCN. Obejmowało to informacje o 528 gatunkach i podgatunkach ssaków, 619 rodzajów i podgatunkowych ptaków, 153 gatunków i podgatów płazów i gadów. Kilka zmienionej głowy książki. Jednak wszystkie jej dawne stanowiska pozostały. Książka wyszła na ogromny obieg, który umożliwił uzyskanie dostępu do dużej liczby osób.

Historia stworzenia

W latach 1978-1980. Pojawiła się czwarta edycja Czerwonej Księgi IUCN. Dostarcza informacji na temat 226 gatunków i 79 podgatunkowych ssaków, 181 i 77 Sublit Birds, 77 gatunków i 21 podgatunków, 35 gatunków i 5 podgatunków płazów, 168 gatunków i 25 podgatunków ryb. Wśród nich już 7 odzyskanych gatunków i subspektycznych ssaków, 4 gatunków ptaków i 2 rodzaje gadów. Ta książka ma nowe gatunki, a redukcja ich liczby w porównaniu z poprzednią edycją wystąpiła z powodu wyjaśnienia danych na wielu gatunkach. Praca na Red Book Msust kontynuuje.

W latach 90. XX B. widziałem światło piątej głośności edycji. W lutym 2000 r. Rada ISUC przyjęła nową wersję kategorii i kryteriów IUCN. Została opublikowana w 2001 roku i polecana przez krajów w tworzeniu krajowych czerwonych książek. Czerwona książka to nie tylko istnienie sygnału zagrożenia określonego typu. Zawiera zalecenia skierowane do krajów i rządów na terytorium, którego jest zła sytuacja dla zwierząt. Zalecenia są ogólnie powszechne, jednak pozwalają w danym kraju w celu opracowania środków ochrony specyficznych dla typu w tych warunkach.

Edycja Czerwonej Książki służyła jako żart, aby przygotować takie książki w oddzielnych stanach. W 1965 roku. W Związku Radzieckim Komisja na temat rzadkich ptaków. 12 marca 1974 r. Dekret Rady Ministerstwa Rolnictwa ustanowiony "Księga rzadkiego i zagrożonego zniknięcia zwierząt i roślin ZSRR - Czerwona Księga ZSRR". Pierwsza edycja Czerwonej Księgi ZSRR widział światło w sierpniu 1978 roku. Składał się z dwóch części poświęconych zwierzętom i roślinom.

Charakterystyka Czerwonej Księgi Republiki Białorusi

Na Białorusi wydanie czerwonej książki została określona przez dekret Rady Ministrów nr 21 z dnia 28 czerwca 1979. »W sprawie ustanowienia Księgi Rzadkiej i zagrożonych zniknięciem zwierząt i roślin Białorusi SSR - Czerwona Księga Białorusi SSR". Materiały do ​​czerwonej książki zostały przygotowane głównie przez zespoły naukowców Instytutu Zoologii. Pierwsza edycja obejmowała 85 gatunków roślin i 80 gatunków zwierząt. Były to typy Czerwonej Księgi ZSRR, zamieszkana na terytorium Republiki oraz zagrożenia zaginięcia.

Edycja Czerwonej Księgi BSSR służyła jako potężna zachęta do aktywowania badań stanu flory i fauny w Republice. W tym względzie naukowcy zmieniono listy rzadkich gatunków i zaczął przygotować do drugiej edycji.

Złożona praca białoruskich naukowców kontynuowała i zakończyła przygotowanie drugiej edycji Red Księgi Republiki, opublikowanej w 1993 roku. Zawierał 214 gatunki białoruskiej flory i 182 rodzajów fauny. Drugą edycją Red Książki było przyciągnięcie uwagi władz środowiskowych, naukowców, działów i organizacji, zobowiązanych do pracy nad ochroną zwierząt, do nauki, wyjaśniają statusy gatunków, informacje, na których nadal jest niewystarczający.

Zwierzęta czerwonej księgi białorusi

Pracuj nad Red Książką, a na koniec 2004 roku. Pierwszy wolumen trzeciej edycji poświęcony na świecie zwierząt został opublikowany. W 2005. Była roślina poświęcona roślinom. Białorusska fauna jest reprezentowana w trzecim edycji czerwonej książki 189 gatunków. Przeważają tu ptaki i owady. Jednak w porównaniu z poprzednią edycją liczba gatunków w tych grupach zmniejszyła się nieznacznie. Połowę liczbę rodzajów skorupiaków i ryb.

W 2014 r. Przyjęto nową (czwartą) edycję Czerwonej Książki w Republice Białorusi. Listy rzadkich i zagrożonych zagadnień na terytorium gatunku Republiki Gatunków dzikich zwierząt i dzikich roślin są zatwierdzone przez dekret Ministerstwa Zasobów Naturalnych i środowiska nr 26 z dnia 9 czerwca 2014 r.

Czerwona Księga Republiki Białorusi jest listą rzadkich i zagrożonych znikanów na terytorium Republiki Białorusi gatunków dzikich zwierząt i dzikich roślin.

Utrzymanie Czerwonej Księgi Republiki Białorusi przeprowadza się przez Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska przez włączenie do Czerwonej Księgi Rzadko i zagrożonych wyginięciem gatunków dzikich zwierząt i dzikich roślin i ich wyjątków. Ogólnie rzecz biorąc, należy zauważyć, że wartość czerwonej książki w ochronie wielu zwierząt i roślin. A przede wszystkim podstawa do rozwoju ustawodawstwa.

W oparciu o czerwoną książkę na Białorusi, rzadkie i wymagające ochrony są zawarte w dokumentach regulacyjnych dotyczących polowania i rybołówstwa, które naruszenie, które pociąga za sobą pewną odpowiedzialność. Ustawodawstwo karne Republiki Białorusi przewiduje również odpowiedzialność za spowodowanie uszkodzenia gatunków zawartych w Czerwonej Księdze. Zgodnie ze sztuką. 281 i 282 Kodeksu karnego Republiki Białorusi Winni w tych działaniach są karalne przez grzywnę, ograniczenie lub uwięzienie przez okres do 2 lat.

Specjalnie chronione obszary

Zwierzęta czerwonej księgi białorusi

Wśród wielu aspektów ochrony roślin i zwierząt są wyróżnione:

- ekologiczny:Każdy organizm jest elementem trudnych zorganizowanych ekosystemów, więc zniszczenie populacji jakiegoś wyglądu w ekosystemie może prowadzić do niepożądanych i nieodwracalnych transformacji;

- etyczny:Osoba nie ma prawa moralnego do całkowitego eksterminacji pewnych rodzajów żywych istot, które powstały na ziemi w wyniku długiego procesu ewolucyjnego;

- Pragmatyczny (praktyczny):Każde gatunki biologiczne jest prawdziwym lub potencjalnym źródłem zasobów, materiał źródłowy do pracy hodowlanej, nośnik konkretnego funduszu genu;

- Biologiczne (naukowe):Każdy gatunek reprezentuje etap rozwoju ewolucyjnego bioty, a także jego zmiany pod wpływem skutków antropogenicznych, co jest ważne dla rozwoju prognozy możliwych transformacji lokalnych, regionalnych i biosfery;

- estetyka:Liczne rodzaje roślin i zwierząt służą jako źródło satysfakcji z kulturowych i duchowych potrzeb osoby.

Szczególnie chronione terytoria naturalne (PAS) - działki (w tym powietrze atmosferyczne nad nimi i podglebia) z unikalnymi, odniesieniem lub innymi cennymi kompleksami naturalnymi i obiektami o specjalnym środowisku, naukowym, historycznym i kulturowym, estetycznym i różnym znaczeniu. Takie obszary są całkowicie lub częściowo wycofane z obrotu ekonomicznego, ustalili specjalny system ochrony i użytkowania.

Głównym celem tworzenia popu jest zachowanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej. Ustanowiono następujące kategorie PAS:

rezerwować, PAN znaczenia republikańskiego;

Park Narodowy, PAN znaczenia republikańskiego;

rezerwować, PAN republikańskiego lub lokalnego znaczenia;

Pomnik natury, PAN Republikańskiego lub lokalnego.

Zgodnie z prawem Republiki Białorusi "na szczególnie chronionych terytoriach naturalnych" krainy popt posiada tylko państwo.

1 stycznia 2005 r. 1 Rezerwuj * (Rezerwat Biosfery Berezinsky) (Berezinsky State Biosphere Reserve), 4 Parki narodowe (Belovezhskaya Pushcha, "Pripsyat-Sky", "Braslav Lakes", "Narochansky"), 96 rezerw (State Reserve Architektura krajobrazu "Blue Lakes", Naliboksky Polowanie Rezerwat, Rezerwat Hydrologiczny Yellyansky i inni.) i 337 zabytków o znaczeniu republikańskim, a także 446 rezerw i 573 zabytków przyrody. Obszar funduszu naturalnego i chronionego wynosi 1,6 mln. ha (7,9% terytorium Republiki). W przyszłości planuje się zwiększyć obszary chronione do 2 milionów. ha (9% obszaru kraju).

Na Białorusi wszystkie obiekty do ochrony są łączone w pojedynczym systemie, w tym specjalne obszary chronione, korytarze naturalno-migracyjne, które łączą je, strefy ochrony wody wzdłuż rzek i jezior, obszarów ochrony sanitarnej wokół dużych miast. Przyczynia się to do zachowania stabilności środowiska krajobrazów.

Zwierzęta czerwonej księgi białorusi

Rezerwat Biosfery Berezinsky

Rezerwy - Są to instytucje badawcze środowiskowe. Na terytorium rezerwy każda działalność, która nie kojarzy jego wizyty, która narusza naturalny przebieg naturalnych procesów. Dozwolone są następne działania: zachowanie kompleksów naturalnych, ochrona przed wpływem antropogenicznym, klęski żywiołowe - zapewnienie rezerw bezpieczeństwa sanitarnego i przeciwpożarowego - wdrażanie monitorowania środowiska - wdrażanie badań i rozwoju.

Na północy Mińska znajduje się rezerwat biosfery państwowej Berezinsky. Jest to główna instytucja badawcza i środowiskowa. Został zorganizowany w 1925 roku. W celu ochrony i przywrócenia liczby cennych dzikich zwierząt i ptaków, a zwłaszcza bobrów rzek Aborygenów, niezwykle mały w tym czasie. Obecnie rezerwa obejmuje powierzchnię 83 tys. Ha i umieszczony na terytorium dzielnic Borysowskiego, Dokshitsky i Löletsky. Od 1978 r. Berezinsky Reserve jest statusem biosfery, t. MI. Zawarte w międzynarodowym systemie szczególnie ważnych standardów biosfery Ziemi UNESCO.

W rezerwie są cztery rodzaje ekosystemów: lasy, bagna, zbiorniki i łąki. Głównym typem są lasy, które zajmują około 80% terytorium rezerwy. Szczególnie interesujące są aborygenowe naturalne formacje lasów sosnowych, czarnych i puszystych i futrzanych bagiennych lasów, które istnieją jako obszerne tablice bagienne (od 10 do 20 tys. ha). Naturalne bagna rezerwowe zajmują 43 tys. ha, co czyni go jednym z największych macierzy bagiennych w Europie. Oprócz Berezii, która przepływa przez rezerwę na 110 km, istnieje wiele dużych i małych jezior - Pal (712 ha), płynnie (332 ha), Domazitskoye (191 ha) i Dr. Całkowita powierzchnia zbiorników jest ponad 2 tys. H.

W rezerwie rośnie 27 gatunków roślin wymienionych w Czerwonej Księdze Białorusi. Rezerwat Flora zawiera ponad 50% białoruskiej flory: rośliny naczyniowe - 768 gatunków, Moss - 216, porosty - 198, grzyby - 463 gatunki.

W Czerwonej Księdze Białorusi wykonała 9 gatunków zwierząt w rezerwacie. 50 gatunków ssaków żyje w rezerwacie (bóbr, łoś, niedźwiedź, rysia, borsuk, żubr i dr.) - 230 gatunków ptaków (umiejętności, bocian czarny, snakeyad, szary żuraw i inne.) - 10 - amfiby - 5 - gady - 34 gatunki ryb (som, szczupak, leszcz, okoń, szczupak okonie, w jeziorze Palik spotyka czeski, sterlet itp.).

Parki narodowe (NP) - Są to złożone wcześniejsze instytucje dotochran-gospodarcze i badawcze. Zakres ich działalności: zachowanie odniesienia i unikalnych kompleksów naturalnych oraz obiektów - organizacja edukacji środowiskowej i edukacji ludności - prowadzenie badań - organizacja działań rekreacyjnych.

Następujące strefy wyróżniają się w parku parku:

rezerwować - zachowanie w naturalnym stanie kompleksów naturalnych i obiektów, wszystkie rodzaje działalności są zabronione w swoich granicach, z wyjątkiem prowadzenia badań i działań w zakresie ochrony;

Regulowane użycie - Aby zachować naturalne kompleksy i przedmioty, ograniczenia niektórych rodzajów działań wprowadzane są w strefie;

rekreacyjny - do rekreacji i odzyskiwania obywateli;

ekonomiczny - Aby zapewnić funkcjonowanie Parku Narodowego - w swoich granicach, działalności gospodarczej i innych z wykorzystaniem technologii środowiskowych.

Każda strefa Parku Narodowego może być rozmontowana geograficznie i składa się z kilku witryn w różnych miejscach terytorium NP.

Na terytorium NP, każda działalność, która może zaszkodzić naturalnym kompleksom i obiektom oraz sprzeczne z celami i celami Parku Narodowego (inteligencja i rozwój minerałów - umieszczenie mieszkańców ogrodniczych i letnich głównego użycia głównego użytku i Obiekty obrabiarki - organizacja parkingów turystycznych i limitów hodowlanych specjalnie zapewnianych do tego miejsca i innych.).

W południowo-zachodniej części Białorusi, w regionach Grodno i Brest, położony NP "Belovezhskaya Pushcha". Jego terytorium wynosi około 145 tys. ha, z czego 7,7 tys. ha - absolutnie chroniony obszar. Stanowa granica Republiki Białorusi z Rzeczpospolitą Polską przechodzi przez las. Powierzchnia bezpieczeństwa 90 tysięcy została założona wokół Pushcha Belovezhskaya. H. Długość z północy południowej 68 km, od zachodu na wschód od 6 do 32 km. W Polsce Park Narodowy (obszar 5 tys. ha).

Jest to wyjątkowy masyw leśny w Europie, gdzie utrzymywano ostatnie pozostałości po rozległej zwykłej dziewiczej lasach z obecnością reliktowych roślin i zwierząt. Belovezhskaya Pushcha - ostatni naturalny siedlisko największego przedstawiciela nowoczesnej fauny europejskiej - ZUB.

W 1921 r. Na placu 4594.6 HECTARES zorganizowano park narodowy. W 1991 roku. Założono park narodowy "Belovezhskaya Pushcha". W 1992 r. Rozwiązanie Parku UNESCO znajduje się na liście światowego dziedzictwa ludzkości, w 1993 roku. Przydzielono status rezerwatu biosfery, aw 1997 roku. - nagrodzony dyplomem Rady Europy.

Las Belovezhskaya jest częścią czwartego najbardziej znanego i wyjątkowego w jego pochodzeniu lasu. Ulga - pagórkowata równina. Najbardziej podwyższoną częścią jest centralny, na południowym Wschodzie - Belovezhskaya Ridge. Klimat jest umiarkowanie ciepły. Największe rzeki (zachodni basen): Narwy, Naevin, Rudovka itp. Jeziora: Lyadskoye i Perevil (sztuczna).

Zwierzęta czerwonej księgi białorusi

Białowieża las

Flora i Fauna Belovezhskaya Lasy wyróżniają się dużą liczbą gatunków roślin i zwierząt - lista 110 rzadkich roślin lasów, które mają być specjalnie chronione, 44 rodzaje roślin i 14 gatunków zwierząt są wymienione w Czerwonej Księdze Białorusi.

844 Gatunki wyższych roślin rosną w lesie, 260 gatunków mchu i mchu, ponad 290 rodzajów porostów i 570 gatunków grzybów. Charakteryzuje się lasami mieszanymi i dużymi skalami. Główne rasy leśne: sosna, świerk, olcha, brzoza, dąb i inne. Las trwa 88,2%, bagna - 4%, łąki - b% terytorium. Wybierz 12 rodzajów lasów. Bills przeważają, ich wiek osiąga 180-200 lat.

W faunie lasu Belovezhskaya znajduje się 59 gatunków ssaków (Noble Deer, Roar, Elk, Dzik, Lynx, Fox, Badger, Chorny, Pies Raccoon, bóbr itp.), Ptaki -226 (czerwony Korshun, Trzonik, drewniany zielony i szary, bociany biały i czarny, gogol itp.), amfiby -11, gady - 7, ryby - około 30, owady - ponad 9000. Ludność żubra Belovezhskaya jest największa na świecie (około 160 osób). Przed rozpoczęciem XVII w. Spotkałem wycieczkę przed rozpoczęciem XIX. - Las Tarpan. W 1962 r. 5 koni Tarpanoid z Polski.

NP "Pripyatsky" znajduje się w samym centrum białoruskiej Polesii. W 1969 r. Został zorganizowany w 1969 roku. W 1996 r. Na swojej podstawie powstał park narodowy. Obszar parku wzrósł z początku 61,7 tys. ha do 83 tys. H. Administracja parku znajduje się w mieście Tour.

Park Flora jest reprezentowany przez 826 rodzajów roślin wyższych i więcej niż 200 gatunków mchu. Oto wszystkie rodzaje lasów i bagien, charakterystyczne dla lasu: Dęby zalewowe wypełniacza i ASHLANS, zastąpione w niższych pozycjach czarnych i Olshniknych i. Na terytorium NP "Prypyatsky" istnieje wiele chronionych roślin: Góra Arnika, Łuk Bearish, Horsea, Salvia Pływające, Grade, Rododendron Yellow, Naya Sali Balaja i Dr. Cutter, zajmujący stałe tabliczki na 500 hektarów, nie mają znaczenia na świecie.

Fauna Parku Narodowego ma 45 gatunków ssaków (Badger, Lynx, bóbr, Ondatra, Mink, mieszki żubra, przyniósł w 1987 roku., itd.), Gad - 7 (mediana i t. D.), płazy - 11 (żółw bagna, ropucha trzcinowy i t. D.), ryby - 37 (w tym sterlet, szczupak). 265 gatunków ptaków zamieszkiwanych w zalewowym i zalewowym, w tym Orlov (6 gatunków), sowy, fibiliny, czarne bociany, szare przyczepy, biała szpilka i wąż.

W parku znajduje się ponad 30 jezior zalewowych, a z południa do północy przepływa kilka małych rzek. Ciekawą cechą NP jest wydmy i grzbiety, które współistnieją z bagnami i pokryte lekkim baumsami Lichen.

NP "Narochansky" powstał w lipcu 1999 roku. W celu zachowania pereł natury Białorusi - Jezioro Naroch, a także naturalnych kompleksów i dziedzictwa kulturowego tego regionu. Znajduje się w północno-zachodniej części Białorusi na terytorium Madelsky, Vinsky, Railway, Smorgon Districts 160 km od Mińska.

Całkowita powierzchnia NP "Narochansky" wynosi 94 tys. ha (w t. C. 37,9 tys. ha las). Na jego terytorium znajdują się 43 zbiorniki o łącznej powierzchni ponad 18 tys. H. Tworzą trzy grupy jezior: Narochanskaya, Myadel i Baldong.

Pierwsza grupa obejmuje największe jezioro na Białorusi - Naroch. Brzeg jeziora pokryte są złotym piaskiem, aw północnej i północno-zachodnich sosnach i mieszanych lasach bogatych w jagody i grzybów. Około 30% powierzchni jeziora zajmuje wspólną płytką strefę wody, a zatem woda ogrzewa do 23-24 ". Wody mineralne Nari są zamykane w jakości wodach słynnych kasek ośrodka Karpackiego. Dlatego w pierwszej połowie xx. Na brzegach Nariusz zbudowano kilka willi, restauracji, jachtu klubu i przystani łodzi żaglowej, a wąską kolejową koleję od stacji Lynta. W 1958 r. Zaczął funkcjonować sanatorium "Naroch". Jednak intensywna budowa instytucji rekreacyjnych i leczenia rozpoczął się tutaj w 1975 roku. Po opracowaniu planu obiecującego rozwoju obszaru. Dziś kompleks Recreational Resort znajduje się nad jeziorem Naroch (około dwóch tuzinów sanatoriach i domów wypoczynkowych: turgost "Naroch", pensjonat "Narochansky Bank", sanatorium "priozer", który pracuje przez cały rok i inne.).

Zwierzęta czerwonej księgi białorusi

Park Narodowy "Narochansky"

Rezerwacje - Terytoria przydzielone w celu zachowania i wznowienia jednego lub więcej rodzajów zasobów naturalnych i utrzymywanie ogólnej równowagi środowiskowej. W zależności od celu rezerwy są podzielone:

- na Krajobraz, lub Złożony, - zachować i wznowienie specjalnie cennych krajobrazów naturalnych i kompleksów;

- Biologiczne (botaniczne, zoologiczne) - Aby zachować i wznowić liczbę cennych w kategoriach ekonomicznych, naukowych i kulturowych, a także rzadkich i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt;

- Woda-bagno - zachować mokradła, głównie jako siedliska ptactwa wodnego;

- Hydrologiczne (bagno, jezioro, rzeka) - Aby zachować i przywrócić cenne ciała wodne i powiązane ekosystemy;

- geologiczny - zachować cenne przedmioty o charakterze nieożywionym;

- Paleontologiczny - Aby zachować ważne przedmioty skamieniałe.

Na terytorium rezerwy, w zależności od jego celu Zakazana Ziemia rozbrojeni, polowanie i wędkarstwo, wypas, zbiór jagód, owoców i kolorów, minerałów górniczych, budowlanych, rekultywacji, stosowanie keriformicesów, turystyki itp.

Na terytorium dzielnicy Madelsky do północno-zachodniej części jeziora Narocka w pobliżu miejscowości Lyntuta, jest duży (1,5 tys. Ha) Tablica leśna, w głębokości, których ukryte liczne jeziora o czystej wodzie i nadzwyczajnym obrazie są ukryte. W 1972 roku. Stworzono tutaj rezerwę krajobrazu "Blue Lakes", zorganizowane w celu zachowania tego wyjątkowego naturalnego rogu, ochrony przed nielegalnym cięciem lasu, budowę piaszczystego kamieniołomów, zanieczyszczenie rzek i jezior. Oto zabronione polowanie, rybołówstwo, organizacja obozów i tymczasowych miejsc turystycznych.

Złagodzenie tego terytorium jest złożonym systemem grzbietów * i Hills Kamany **, przerywa się z głębokim depresjami wypełnionymi wodą. Lasy na zlewnia sosny bezsudnej i strzelania, cykl na zielono, jagoda, lingonberry, wrzos, Typ Orlyak Przeważano. Na szczytach dużych wzgórz znajdują się pinki z porostów, w undergrowskim - Juniper i wiciokrzew. Brzoza, Ozin, Dąb, Elm rosną w małych stronach. Na brzegach bagiennych małych jezior - krzewy sosnowe Yuzhnowni i puszyste i sphagnum lasy.

W florie rezerwy 538 gatunków wyższych roślin, w tym 40 rzadkich gatunków chronionych (baranets zwykły, powitalny wenerenowy, rozkład multalone itp.) w t. C. Jedyne miejsca żałosnych miejsc trawy miecza zwykłego, tulipana lasu i kodle Rupecht. Od przedstawicieli świata zwierząt tutaj można spotkać borsadgers, obcasy, białko, zające, dzikie kozy, łoś.

Na terytorium rezerwy znajduje się grupa jezior Balduk - Balduk (0,76 km2, Głębokość do 40 m - największa), głęboka (0,47 km2), Głęboki, jęczmień, Mesmen, martwy, - wyróżniający się głębokim laskami, czystą wodą i brakiem ciężkich zaburzeń środowiskowych pochodzenia antropogenicznego. Między jeziorami płynie rzece. Dno jezior głębokie i głębokie osady lampy lampy z grubością do 7 m i wieku około 10 tys. Lata. Większość jezior rezerwowej zwiększyła sole w wodzie (300 mg / l). Najbardziej słony jest mała, otoczona zarośli trawy miecza, - Jezioro Barmenk.

W północno-wschodnim Lasu Naliboka, w basenach odpowiednich dopływów NEMAN, BEreziny i wąsów, rezerwy Republiki Republiki Naliboki, zorganizowaną w 1960 roku. Obszar rezerwy - 83 tys. H. Główną częścią znajduje się w Nymnym Nisinie, mieszkaniu i mokradeł, tylko w miejscach Schoblinmed Niskie grzbiety i Duny.

Flora Rezerwowa obejmuje 820 gatunków wyższych zakładów, w tym wiele przedstawicieli paszy, technicznych, leczniczych i dekoracyjnych. 26 gatunków są wymienione w Czerwonej Księdze Białorusi. Głównym rodzajem roślinności jest mieszane lasy, w cennych rasach iglasnych i drobnych. Rzadziej często spotykają dąb, chwycić, lipę, popiół, klon. Ale szczególnie bogaty i różnorodne podkłady z krzewów i ziół. W mokradłach i surowych lasach ścierania rośnie (Bear Cebulce). W okolicy z niedźwiedziowym łukiem w tych samych warunkach środowiskowych, wielkości dzwonek rośnie - gatunek rzadko występuje w naszej republice. Ten typ dzwonka jest strzeżony.

W nadmorskich krzakach rzeki rzeka wyspa rośnie rzadki i bardzo starożytny widok, prowadząc swoją historię z okresu Smudnikovy, - Nadchodzi Lunker. Jest wymieniony w Czerwonej Księdze Białorusi.

Fauna rezerwatu Naliboka ma 295 gatunków. Utrata, dziki, sootebles, bobry, wydry, norki, Teteterev, Ryabchiki. Od 1973 roku. Zaaklimatyzowany szlachetny jelenie. Przedstawiciele dziesięciu gatunków są osłona. Jest to niedźwiedź, borsuk, bocian czarny, zróżnicowany, szary żuraw i inne.

W dzielnicy Myster, Rezerwat Hydrologiczny Yelnyansky znajduje się w Vitebsk. Jego obszar wynosi 23,2 tys. H. Bagno Yalnyan jest wliczone w państwa rezerwy hydrologicznej w 1968 roku. Wynika to z unikalnej naturalnej kombinacji górnego torfu, jezior-napędów i cierpiących wody. Tylko w dwóch z nich, Yelny i czarny, objętość wody wynosi około 10 milionów. M3. Wysoka pojemność cieplna masy wody, hydroizolacja glinek i torfowisk otaczających dużą tablicę mokradeł

Lasy tworzą szczególne warunki mikroklimatyczne, najfajniejsze w porównaniu z typową strefą lasów mieszanych. Ogólny wygląd krajobrazu przypomina tundrę lasu. Wśród 300 gatunków roślin jest rzadkie i chronione przedstawiciele fundry: brzozy karłowata, pochmurno, niedźwiedziowe cebule i inne. Ważnym bogactwem rezerwy to plantacje żurawiny (bagna i delikatne kwitnące).

Na terytorium rezerwatu Yelnianska, polowanie na duże i małe zwierzęta i ptaki są zabronione, wśród których pod strażnikiem jest szary żuraw, Gagara Chernoey, biała kuropatwa. Jest również zabronione górnictwo torfowe, tnące drzewa i krzewy.

Wniosek

Zwierzęta czerwonej księgi białorusi

Czerwona książka jest sygnałem, który ostrzega, że ​​zwierzęta i rośliny danego typu są zagrożone, że muszą być szczególnie ostrożnie chronione i że ich górnictwo jest zabronione przez jakiekolwiek sposoby. To jest książka naszych strat, przeszłości i rzeczywistości. Nie tylko alarm, ale program działania mające na celu zachowanie cennych i rzadkich zwierząt, aby zwiększyć ich numer. W tym celu powstają rezerwy, parki narodowe, rezerwy - to znaczy specjalne obszary chronione. Głównym zadaniem Czerwonej Księgi jest powiedzenie szerokich mas populacji o użytecznej roli zwierząt i roślin, przedstawić czytelnika z rzadkimi i zagrożonymi zwierzętami i roślinami, wskazują na główne działania dla ich ochrony i reprodukcji. Ale tylko z ogólnymi wysiłkami, możesz zawiesić opiekę nad naszą florę i faunę i trzymaj ją dla potomków. W Republice Białorusi Czerwona książka jest dokumentem imperatywnego natury, w przeciwieństwie do Czerwonej Księgi IUCN.

Wprowadzenie do czerwonej książki jest tylko pierwszym krokiem w kierunku zachowania indywidualnych gatunków i całej różnorodności biologicznej. Powinno to następować poważną celową pracę naukową i praktyczną nad ochroną rzadkich gatunków i ich siedlisk oraz ich siedlisk, które w naszej Republice posiada Ministerstwo Ziemi i jej organów terytorialnych wraz z Narodową Akademią Nauk Białorusi i innych naukowych organizacje. Zgodnie z przepisami dotyczącymi procedury przeniesienia siedlisk dzikich zwierząt i miejsc rosnących dzikich roślin związanych z typami zawartych w Czerwonej Księdze Republiki Białorusi, pod ochroną użytkowników gruntów i (lub) zbiorników wodnych , Ministerstwo Środowiska Corocznie organizuje identyfikację dzikiej przyrody i umieszczać rosnące dzikie rośliny i przeniesienie ich pod ochroną użytkowników gruntów. Organy terytorialne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych rocznie prowadzą badania takich miejsc, sprawdzając zgodność z reżimem użytkowników gruntów ich ochrony i użytkowania.

W celu zapewnienia bardziej wydajnej ochrony siedlisk i uprawy gatunków zawartych w Czerwonej Księdze Republiki Białorusi, Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska, wraz z Narodową Akademią Nauk Białorusi, są opracowywane przez zalecenia dotyczące ustanowienia Środki ochrony dzikich zwierząt i dzikich roślin zawartych w Czerwonej Księdze Republiki Białoruś. W celu zachowania gatunków w ramach bezpośredniego zagrożenia na zniknięcie, którego zbawienie jest możliwe tylko poprzez wdrożenie krajowych planów działania, instrukcje są przygotowywane w sprawie procedury rozwijania krajowych planów działania na rzecz zachowania rzadkiego i zagłuszania gatunków dzikich Zwierzęta i dzikie rośliny zawarte w Czerwonej Księdze Republiki Białoruś.

Należy zauważyć, że w celu zapisania niektórych gatunków nie wystarczy do zidentyfikowania i przekazywania ich do ich siedliska i rosnącej ochrony, wymagane są bardziej aktywne środki ochronne, w tym sztuczne hodowla i przesiedlenie. Jednym z tych gatunków jest żubr.

W ten sposób Czerwona Księga Republiki Białorusi jest skutecznym narzędziem do zachowania różnorodności biologicznej na terytorium naszego państwa. Jest to nie tylko opisowa lista rzadkich i zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, ale także zawiera zalecenia dotyczące zachowania i zwiększenia liczby żywych organizmów. W przypadku nielegalnego wykorzystania przedstawicieli świata zwierząt lub roślin włączonych do Czerwonej Księgi Republiki Białorusi, ponosi odpowiedzialność, a aby zapobiec możliwym naruszeniom, stałym monitorowaniu Ministerstwa Nature i ochrony środowiska i jego Przeprowadzane są ciała terytorialne.