Truskawka

Rozpościerający się

Rozpościerający się

Przedstawiciele tego rodzaju, co prawdopodobnie powstały w okresie trzeciorzędnym, są powszechne w Eurazji i Ameryce. Większość starożytnych są gatunki diploidalne f. Vesca, F. Viridis i inne. Mają pochodzenie okrężowe (Zhukovsky p. M., 1971). Ogólnie rzecz biorąc, Azja Wschodnia jest uważana za środek pochodzenia i początkowego rozwoju regionu, w którym powstały diploidalne i pierwsze gatunki tetraploidalne. W przyszłości wystąpiła przesiedlenie gatunków, ich penetracja do Europy i Ameryki.

Część gatunków penetrowała górskie obszary tropików i Eurazji (w tym w Himalajach), a także w Japonii.

Opis

Root Strawberry System jest raczej gruby, kłącze moczu brązowy. Korzenie są dobrze rozwinięte i zamknięte w ziemi na głębokości 20-25 centymetrów.

Liście liści są ogromne, owalne, jajowe lub kształt rombowy ovoid, ciemnozielony, w zależności od typu, może być duży lub średni rozmiar, krawędź zębata. Wysokość mankietów, na których znajdują się płyty liści, osiąga wysokość 25 cm. Dolna część liści zwykle ma.

Kwiatostan truskawek - osłona o niskiej lub wielokolorowej położonej na długich kwitnie do 40 cm wysokości, które są odszedł z korzenia szyi roślin w postaci gniazda. Kwiaty truskawkowe są najczęściej cięte (są widoki z kwiatami tej samej płci), owad-pepped, z białymi, różowymi, czerwonymi lub lekko żółtawymi płatkami, z wieloma pręcikami i tłuczkami.

Owoce truskawkowe są fałszywe jagody (multi) różowe, czerwone, białe, żółte lub malinowe, które są pokryte brązowawymi nasionami z góry.

Korzystne cechy

Opis

Truskawki są nie tylko przyjemnym smakiem, ale także bardzo przydatną jagodą. Ma masę uzdrawiających właściwości i wszystkie ze względu na bogatą kompozycję witaminową i mineralną. Ma takie elementy, takie jak potas, żelazko, miedź, mangan, cynk. Również w tej małej jagody istnieje wiele witamin: B1, B2, C, E, RR, kwas pantotenowy, kwas foliowy.

Truskawki aktywnie stosowane w kosmetologii, dbają o twarz twarzy. Ta jagoda pomoże pozbyć się piegów i plam pigmentowych, przynieś wysypkę trądzikową. Jest to doskonały komponent tonowania dla skóry twarzy, pomaga zapewnić swoje odżywianie, eliminuje nadmierną suchość, zmniejsza sól fizjologiczną.

Truskawki są również używane do wzmocnienia dziąseł i wybielania zębów. Podczas problemów nieprzyjemnego zapachu płukanie z wywaru truskawkowego pomoże.

Korzyści z truskawek do układu sercowo-naczyniowego

Przydatne właściwości truskawek do układu sercowo-naczyniowego znane przez długi czas. Korzystanie z truskawek, poprawiasz pracę serca, zwiększyć jego wytrzymałość i wydajność. Świeże jagody są zalecane w dużych ilościach jako środek leczniczy do nadciśnienia, miażdżycy. Odbiór jagód truskawek przyczynia się do eliminacji cholesterolu z ciała. Uważa się, że infuzja jagód i liści truskawek obniża ciśnienie krwi, zwalnia i zwiększa cięcia serca. Nie jest przypadkiem, że w medycynie ludowej od dawna zużywa się chorobą serca.

Korzyści z truskawek dla przewodu pokarmowego

Ferls of truskawki poprawiają trawienie i są używane do normalizacji aktywności jelita. Jagody Leśne Popraw Apetyt. Włókno jagodowe truskawkowe jest inny, a jednocześnie skutecznie wpływa na funkcje silnika i wydzielnicze narządów trawiennych, przyczynia się do usuwania nadmiaru cholesterolu z organizmu. Truskawka z żołądkiem i wrzodem dwunastnicy, zaparcia, hemoroidy, robaki. Owoce truskawek stosuje się w chorobach zapalnych żołądka i przewodu żółciowego (z zapaleniem żołądka i zapalenia jelita grubego).

Wykorzystanie truskawek do układu hormonalnego i wydalniczego

Spożywane w dużych ilościach, truskawki przyczyniają się do zmniejszenia absorpcji jodu przez dławik tarczycy. Truskawkowe jagody Popraw nerek. Wywar i infuzja jagód i liści truskawki od dawna uważano za piękne moczopędne. Truskawki są przydatne w naruszeniu metabolizmu soli, diatezy Uricultural, Dout, Cystitis. Farmy truskawek, infuzję jej liści jest szeroko stosowany w chorobach stawów. Bardzo dojrzałe truskawkowe jagody las zalecane do użycia z cukrzycą. Świeże jagody leśne są przydatne do niedokrwistości, chorobów śledzionych i zaburzeń metabolicznych.

Światowej słynnego szwedzkiego naukowca, który stworzył klasyczną systematykę świata roślin, botanik i lekarza Karla Lynny lekarza wyleczeni z Vout z jagodami truskawek, używając ich w dużych ilościach.

Konfrontować właściwości truskawek

Korzystne cechy

Niezbędne truskawki i jako profilaktyczny, zabrudzony środek. W tym celu jest to szczególnie przydatne do jedzenia truskawek w surowej formie. To właśnie pisze. Soloohin w swojej książce "Prezent natury": "Z osobistej praktyki i obserwacji na sobie przychodzę do wniosku, że jest to możliwe, a musisz jeść tak bardzo, że w trzecim tygodniu jest tak zmęczony, że musisz się zmusić, aby zmusić siebie Aby to mieć ... "z jagód truskawkowych Będzie więcej korzyści, jeśli jesz je w jedzeniu wraz z mlekiem.

Pogarszać

Zgodnie z bazą danych odżywczych USDA w 100 gr. Truskawki zawierają:

 • Woda - 85 g
 • Białka - 0.7 G
 • Tłuszcze - 0.3 g
 • Węglowodany - 7.7 G
 • Włókna żywnościowe (włókno) - 2 g

Witaminy:

 • Witamina A (beta-karoten) - 7 μg
 • Witamina B1 (tiamina) - 0.03 mg
 • Witamina B2 (Riboflavin) - 0.022 mg
 • Niacyna (witamina B3 lub PR) - 0.386 mg
 • Witamina B5 (kwas pantotenowy) - 0.125 mg
 • Witamina B6 (pirydoksyna) - 0.047 mg
 • Kwas foliowy (witamina B9) - 24 μg
 • Witamina C (kwas askorbinowy) - 58.8 mg
 • Witamina E (TOCOPHEROL) - 0.29 mg

Makroelementy:

 • Potas - 153 mg
 • Wapń - 16 mg
 • Magnez - 13 mg
 • Sód - 1 mg
 • Fosfor - 23 mg

Mikroelementy:

 • Żelazko - 0.41 mg
 • Mangan - 386 μg
 • Miedź - 125 μg
 • Cynk - 140 μg

Calorie: 100 g truskawek na średnio zawarte około 32 kcal.

Używać w gotowaniu

Używać w gotowaniu

A ogród i truskawki las są bardzo smaczne i przydatne, a zatem szeroko stosowane w gotowaniu. Jego jagody mogą być konsumowane świeże bez niczego, ale możesz dodać śmietanę, cukier, lody, kwaśny krem. Truskawka daje wspaniały smak produktów mlecznych, dlatego truskawki są bardzo często używane do przygotowywania wyrobów cukierniczych, a także różnych jogurtów, lodów, mousesów. Bardzo smaczne okazuje dżem, dżem i galaretkę z truskawek. Wiele przepisów ciastek kulinarnych, ciast i naleśników obejmuje truskawki jako składnik elementu, bez którego smak będzie już dłużej. Również truskawki służą do przygotowywania soków, kompotów, sałatek. Jest to wyjątkowy produkt, który daje każdemu naczynia wyjątkowy smak.

Zastosowanie lasu truskawkowego w medycynie

Truskawki świeże owoce - doskonały produkt dietetyczny, zalecany jako środek terapeutyczny do nadciśnienia, miażdżycy, wrzód żołądka, zapalenie żołądka, zaparcia atonowe, niedokrwistość, dna i inne zaburzenia wymiany soli w organizmie. Istnieje wersja, zgodnie z którą botanista Karl Lynne znany z całym światem pozbył się jego wieloletnich dnie, przy użyciu owoców truskawkowych w dużych ilościach. Truskawki są wykorzystywane w świeżej formie naturalnej i przygotuj z nich serię dania dietetyczne z innymi jagodami i owocami, z mlekiem, śmietaną i śmietaną.

Ze względu na fakt, że świeże jagody truskawek są krótko utrzymywane, podlegają różnym sposobom przetwarzania z zachowaniem składników odżywczych i cech terapeutycznych. Z jagód przygotuj dżem, syropy, soki, kompoty, dżemy, nacisk i wina. Często do długotrwałego przechowywania i zastosowania w praktyce medycznej roślin rośliny suszy są suszone lub na zewnątrz w słonecznej letniej pogodzie, lub w piecach i piecach.

Infuzja owoców i liści jest przepisywana jako środek cholretyczny, ma również działanie moczopędne. Sok, mistrzostwa wody i infuzja owoców truskawek mają właściwości kempingowe, ugasić pragnienie, poprawić apetyt, mają pewne właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Pozytywny wpływ jagód truskawek jest oznaczony naruszeniem lipidów i wymiany mineralnej.

Szczególnie przydatne produkty i dania dietetyczne wykonane z truskawek, wiosną jako źródła witamin.

Sok owocowy stosuje się zewnętrznie do leczenia wielu chorób skóry, z cięciami, małymi ranami, stanami wypryskami, aby wyeliminować plamy na skórze, piegach i trądziku. Nałóż sok świeżych owoców 4-6 łyżki dziennie. Możesz użyć suszonych owoców lub liści do gotowania. Szklanka infuzji jest akceptowana w ciągu dnia.

Właściwości fitocydalne i przeciwdrobnoustrojowe soków truskawek służą do spłukania rotoglania z zapachem ustami i procesami zapalnymi w tym obszarze.

Z celami kosmetycznymi są szeroko stosowane maski truskawkowe wykonane z soków truskawkowych i bitą wiewiórki jaj. Nie należy jednak zapominać o zwiększonej indywidualnej czułości u poszczególnych pacjentów z truskawkami, którym towarzyszy manifestacje alergiczne.

Szkodzić truskawek i przeciwwskazania

Pomimo wszystkich wymienionych użytecznych właściwości, aby nie zaszkodzić organizmu, nadal nie jest konieczne nadużywanie truskawek, jak to jest może powodować reakcje alergiczne. Nie zaleca się również używania truskawek w żywności, jeśli doznasz ciężkiej formy zapalenia żołądka, wrzodów kolekcyjnych lub żołądkowych. Choroby te odnoszą się do przeciwwskazań do jedzenia pachnących jagód. Należy pamiętać o właściwości moczopędnej truskawek i bądź ostrożny, gdy neurite i nerwica.

Ogólnie rzecz biorąc, truskawki są bardzo smaczne, a co najważniejsze - użyteczny produkt, więc jeść truskawki z umiarem i być zdrowym!

Interesujące fakty

Zastosowanie lasu truskawkowego w medycynie

Archeolodzy znaleźli pozostałości truskawek, które ponad 60 milionów lat. Oznacza to, że dorastała w erę dinozaurów.

W XVIII wieku tytuł Afrodyzjajczy został zamocowany za jagodą, więc nowożeńcy podawano na weselnej zupy obiadowej z truskawek, kremu, trawy ogórkowej i proszku cukru. Istnieje kilka adopcji związanych z truskawkami: pranie truskawek z nimi podczas ciąży, promuje łatwy poród. I wiszące nad drzwiami suszy i związane z różową wstążką, 3 liści truskawkowe, przyciągnę szczęście do domu. Spełnić życzenie, truskawki powinny być zbierane samotnie i pomyślałem o nim.

Muzea Strawberry można zwiedzać w belgijskim separacji i amerykańskim mieście roślin, Floryda. W muzeach zapoznasz się z tajemnicami rosnących jagód i najciekawszych przepisów na jego przygotowanie. Również w zakładach roślinnych "Laboral Laboral", który jest zaangażowany w hodowli nowe odmiany.

Allly na całym świecie trzymane są festiwale truskawkowe. Najsłynniejszy w USA odbywa się w Plandii, Flopida i Pacadine, Texac.

Europa nie pozostaje również z tyłu i organizuje wakacje na cześć truskawek. Każdego roku 13 maja, w obwodzie bitwy, Francja, piec ogromny truskawkowy ciasto, które są traktowane przez uczestników i gości festiwalu.

I we włoskim świcie, święto truskawkowe trwa bez krótkiego dwa tygodnie. Najważniejsze jest traktowanie włoskiego festiwalu - truskawki w szampana, który jest wolny od wszystkich, którzy chcą. Miasto ZPION, Belgia jest uznawana za nieformalną stolicę tej cudowej jagody. Rocznie 25-30 tys. Cyllogramy truskawek trafiają do produkcji dania "zaburzeń ITON", który jest zastrzeżonymi smakołykami turnieju Tenisowy Wimbledon.

Truskawki lądowania

Truskawki ogrodowe są dobrze pomnożone przez nasiona i gniazda, które są utworzone na bokach - wąsy. Uprawa nasion jest sposobem na pacjenta, ale pozwala uzyskać 100% zdrowych, wysokiej jakości sadzonek, jest przydatny i gdy chcą zaktualizować odmiany uprawy.

Truskawka z nasion

Sow truskawki do sadzonek w lutym-marzec. Ona nasiona są bardzo małe i lepsze kiełkują w świetle, więc konieczne jest zyskanie cierpliwości i delikatnie rozkładają je na powierzchni mokrej gleby. Aby nasiona nie wpadają w ziemię i że są lepsze widoczne, gleba zasypia z cienką warstwą drobnego piasku (około 0,5 cm), spryskaj go wodą z sprayu i rozwijających się nasiona. Pojemność jest koniecznie objęta (możesz użyć zwykłej folii żywnościowej lub szkła), aby wilgotność była mniejsza odparowana.

Często zalecane nasiona truskawek stratyfikują (czyli, aby wytrzymać do trzech tygodni w zmniejszonej temperaturze, na przykład na dolnej półce lodówki). Ale praktyka pokazuje, że nie jest to warunkiem wstępnym dla wielu odmian i hybrydów truskawek z powodzeniem kiełkują po jednym lub dwóch tygodniach bez stratyfikacji.

Strzelanki pojawiły się na powierzchni ledwo trzymane przez korzenie do gleby, więc muszą być nurkowane - starannie przeszczepić do innego pojemnika, dmuchając korzeni na ziemi. Polecam nurkować truskawki, gdy pojawia się pierwsza prawdziwa ulotka, ale jeśli nasiona były gęste, wskazane jest wcześniejsze. Małe sadzonki są dobrze przenoszące przeszczep.

Rośliny koniecznie potrzebują dodatkowego światła, nawet jeśli są w oknie. W skrzynkach lądowych są uprawiane przez około początku - połowę lipca, kiedy wzmocnione sadzonki mogą być przesiedlone na stałe miejsce. Ale przed lądowaniem krzaki nie są warte przechowywania w domu - z pierwszą szansą, musisz nauczyć je na świeżym powietrzu, wystawiając na werandzie, balkonie lub loggii.

Rozmnażanie truskawek z gniazdami dla dzieci

Szkodzić truskawek i przeciwwskazania

W owocnych krzakach, wąsy truskawek z gniazda są zwykle wycinane, ponieważ mają moc w zakładzie, a uprawa zmniejsza się (zgodnie z niektórymi danymi - do 30%). Ale jeśli zaczniesz uprawiać sadzonki po zbiorach, może nie tworzyć, jak lądować. Dlatego, aby uzyskać sadzonki, uzasadnione jest wybór krzewów maciczy (czasami nawet usuwają flowersony tak, że wszystkie siły rośliny idą do tworzenia wąsów) i otrzymują jagody z innych krzewów - mają pędy (wąsy ).

Dopasowany krzew jest zwykle silną i zdrową rośliną drugiego roku życia. Pozostawia nie więcej niż pięć pędów - wąsy. Niektórzy uważają, że dobre sadzonki - tylko pierwsze gniazda. W rzeczywistości, pod względem jego cech, wszystkie spółki zależne są takie same. Ale używany do lądowania zwykle nie więcej niż trzy, ponieważ reszta po prostu nie ma wystarczająco czasu, aby uformować się do końca lata.

Gniazda pojawiające się na wąsach szczypią drut do gleby, blokując trochę, dzięki czemu tworzą korzenie szybciej. Możesz natychmiast zarobić gniazda w doniczkach do sadzonek - więc łatwiej są przeszczepić. Oddzielone sadzonki z buszu matki, gdy jest dobrze zakorzeniona.

Gdzie i jak rośnąć truskawkom

Interesujące fakty

Truskawka uwielbia ciepło i światło słoneczne. Nie można go sadzić w nizinach, na zbyt surowych miejscach. Nie można używać do obszarów lądowych, w których dorastały pomidory lub ziemniaki (i taka "kwarantanna" trwa cztery lata).

Usiądź na grzbiecie lub w grzbietach lub w bruzdach. Ostatnio rozpowszechniono kultura pionowa - w piramidach lub drabinach.

Sposób sadzenia truskawek wyboru w zależności od charakterystyki witryny. Jeśli gleba jest mokra Lub wody gleby są wysokie sadzenie w grzbietach lub grzbietach, podnosząc je powyżej poziomu gleby. Możesz zrobić wysokie grzbiety z kredonymi z desek lub innych materiałów. Jeśli ziemia jest sucha, Uczynić niskie grzbiety lub rośliny w bruzdach, nie podnosząc powierzchni na powierzchni gleby. Piramidy i inne konstrukcje struktur pionowych Aby zaoszczędzić miejsce i dekorowanie witryny- Ponadto na takich "łóżeczkach" truskawki można umieścić na gęstsze, a światła roślin dostają więcej. Ale musisz wziąć pod uwagę, że w tym przypadku konieczne będzie jeszcze częściej wodę.

Podczas lądowania najważniejszą rzeczą - nie rozerwać serca, czyli punkt wzrostu, najważniejsza współistnieje. Ale zbyt wysoko, by też roślina - korzenie nie powinny być zdejmowane. Pamiętaj, aby zasadzić korzenie, jeśli są zbyt długie, są cięte. Wiosenne truskawki lepsze lub dzień lub dzień w pochmurnej pogodzie. Optymalna odległość między roślinami z rzędu 25-30 cm, a między wierszami - od 60 do 70 cm.

Lądowanie Truskawki Zaleca się wspinanie się, czyli, aby ukryć ziemię wokół zakładu przez dowolnego materiału: słomy, trociny, sera i tak dalej. Dobrze jest pluć glebę z czarnym włóknistym materiałem podłogowym: wysycha chwasty, zmniejszając tym samym pielęgnację lądowania. Ponadto, w przeciwieństwie do czarnej folii z tworzywa sztucznego, materiał włókniny nie nagrzewa się w słońcu i przechodzi powietrze i wilgoć.

Sadzonki siedzenia mogą znajdować się na wiosnę lub na końcu lata. Z krzewów wiosennej sadzenia zbiorów dostaniesz tylko w ciągu roku, a letnie łóżka będą owocne w pierwszej wiosnę. Nie jest możliwe, aby sadzić później niż sierpnia - sadzonki mogą nie mieć czasu, aby dobrze wykorzenić na zimno, aw lądowaniu Frosts będzie cierpieć.

Jak dbać o truskawki

Truskawki lądowania

Pielęgnacja truskawek w lecie składa się głównie na pielenie, regularne usuwanie rosnącego stęchu i luźniejsze gleby. Wąsy jest koniecznie cięcia i w żadnym przypadku nie pękaj - więc możesz uszkodzić roślinę.

Na wiosnę, gdy śnieg się sprowadza, oczyść łóżka truskawkami ze starych liści, luźno i gleby, jeśli to konieczne. Po zbiorze krzewów karmią nawozów fosforowych i potaskowych, frędzlami uzdrowiskowymi, podlewającą rośliny w suchej pogodzie.

Truskawki są raczej wymagające podlewania, ale nie lubią konwergencji. Jeśli gleba łóżka kruszy się w ręce - konieczne jest nawadnianie, jeśli jest mokro - wszystko jest normalne, jeśli surowe i lepkie - zbyt wiele. Średni okres nawadniania podczas wzrostu krzewów, jeśli nie ma deszczu, 7-10 dni, a gdy powstają jagody - 5 dni. Strumienie wody starannie, korzeń, z konewką. Nie można płynąć bezpośrednio z węża lub wody rozpylającej z góry, moczenie krzewów i jagód. Bardzo skuteczny w systemie pościeli truskawek nawadniania kroplówki (z węży rozciągniętych wzdłuż łóżek).

Truskawka nie jest zbyt odporna na mrozy, więc musi być przygotowany zimą. Zdrowe, silne krzewy pod śniegą zimą jest doskonałe, ale jeśli w zimie zimą jest późno, lub śnieg spada późno, stoi późno w upadku, aby ukryć sadzenie.

Zwykle rosnące truskawki w jednym miejscu niepełnosprawne ponad trzy lata - niektórzy usuwają krzaki po dwóch latach. Dlatego konieczne jest sadzenie nowego łóżka co roku, dzięki czemu zawsze miałeś krzaki wielu bronią, a uprawa nie zmniejszyła się. Stare lądowania (po dwóch lub trzech latach owocowania) kapiących, a jesienią lochy na tej sekcji dwustronnych: musztarda, owies, Vika, żyto, dzięki czemu gleba spoczywała i rozrywa składnikami odżywczymi.

Niektórzy ogrodnicy robią krzaki truskawkowe po ich replikacji. Na jesieni roślin pojawiają się młode liście. Metoda ta pomaga walczyć z wieloma chorobami truskawek, ale lepiej nie stosować go w północnych regionach, ponieważ istnieje ryzyko, że rośliny nie będą miały czasu na siłę i przygotować się dobrze na zimę.

Odmiany truskawek do dojrzewania

Wczesne truskawki

 • Truskawkowy marshmallow- Różnorodność w dużej mierze, która pochodzi w Danii. Krzewy potężne, wysokie, kwitną obfity. Pod pokrywą śnieżną przenosi przenosi mróz do -35 stopni, ale w niskich śniegach ma temperaturę w temperaturze -8-10 stopni. Jagody truskawek są ciemnoczerwone, mają formę przegrzebka i różnią się wczesnym dojrzewaniem. Waga truskawkowa może osiągnąć 15-35 g.
 • Truskawka Baron Solemacher. Imponujące truskawki naprawcze ze zwartym, mocno opublikowanym krzakiem wysokości do 25 cm. Jagody małe, stożkowe, jasny kolor karminowy z błyszczącą powierzchnią. Owoce tej wczesnej truskawki wyróżniają się silnym aromatem.
 • Strawberry Queen Elizabeth 2. Ta wymienna klasa truskawkowa pochodzi rosyjska botanika. Jasne czerwone jagody, w pierwszej fali upraw (początek czerwca) może być niewłaściwym kształtem, druga lipca plon daje główne owoce właściwej formy. Ciało jagód jest gęste, soczyste, dobrze nadaje się do transportu i zamrażania.

Truskawki średniej klasy

 • Truskawkowy Kopciuszek. Kompaktowa roślina, tworzy małe wąsy. Duże liście, ciemnozielony kolor, pokryty woskiem. Samouszowne, białe. Jagody w formie głupiego stożka, raczej duże, ważące od 23 do 40 g. Truskawki pulpy czerwono-pomarańczowe, gęste, z kwaśnym i słodkim smakiem. Wysokowydajny, zima-hardy.
 • Azja Strawberry- Wynik selekcji włoskiej. Krzaki z potężnymi korzeniami łatwo nosić surowe zimy. Jasne czerwone jagody, kształt stożkowy, lekko błysnął, bardzo słodki.

Rozmnażanie truskawek z gniazdami dla dzieci

 • Truskawkowy Wim Kimberley. Roślina z potężnym, wysokim (30-40 cm) buszu. Liście romokowe, jasnozielony, z ostrymi zębami. Kwiaty truskawek ogrodowych Białe, jagody są czerwone, z delikatną słodką miazą, ważąc do 50 g.

Oceny śródziemnomorskie

 • Festiwal Truskawkowyjest wysokim buszem z dużym wylotem. Jasne czerwone jagody, kształt stożkowy, lekko błysnął i mają rowki. Miążna soczysta owocowa, z przyjemnym smakiem, raczej gęstą. Masa jagody pierwszej fali uprawy osiąga 45 g, średnia waga kolejnych jagód od 10 do 25 g. Ta różnorodność truskawek w połowie sezonu jest zacieniona i nie boi się przymrozek.
 • Wakacje truskawkowe.Wysoki, rozciągnięty, odporny na mróz krzew z nieudanych truskawek, jagody zaokrąglone stożkowe, w pierwszej fali zbiorów do 32 g, w przyszłości stały się trochę mniej. Owoce są średnie, żółte, mają wspaniały zapach i słodki smak. Roślina osiąga wysokość 25-30 cm.
 • Truskawkowe fajerwerki. Rośliny krzewu o sferycznym kształcie, z ciemnozielonymi liśćmi w kształcie jaja. Ciemnoczerwone jagody, błyszczące, kwaśne słodkie, z gęstą miąższą, ważą 13 g.

Strugnienie truskawek

 • Strawberry Queen.Roślina z dużymi (do 40 g), słodkich czerwonych jagód. Różnorodność zamrożonego, odpornego na mróz i ciepło, jest niewielkimi zaskoczony chorobami grzybowymi i szkodnikami.
 • Truskawka Gianthal Maxim. Odmiana w dużej mierze: Pierwsza fala rentowności daje jagody do 90-100 g wagi, w przyszłości masa owoców zmniejsza się do 60-65 g. Jasne jagody, soczyste, ale raczej gęsta spójność.
 • Truskawka roxana.Krzaki kompaktowe, średnia wysokość. Owoce czerwone lub ciemnoczerwone, duże, z lekko błyszczącą powierzchnią. Truskawki jagodowe mają jasny aromat i doskonały smak.

Późne odmiany truskawek

Gdzie i jak rośnąć truskawkom

 • Truskawka Vioda doceniane za łatwość troski (brakujące wąsy) i bezpretensjonalne warunki temperaturowe. Jagody są duże, czerwone, z gęstym pulpiem, więc idealny do transportu.
 • Truskawkowy myszy shindler. Jagody średniej wielkości, z unikalnym smakiem i aromatem. Odmiana jest niedostateczna do podlewania, oświetlenia i reżimu temperaturowego. Roślina wyróżnia się odpornością na choroby grzybów.
 • Rodzaj truskawek Malvina Daje duże słodkie jaskrawie jagody wiśniowe. Różnorodność jest odporna na choroby, nie dotknięte pleśnią, prawie nigdy nie gniją. Odporne na deszcz i suszę. Wysokość krzewów osiąga 40 cm. Masa owoców truskawek na dużą skalę osiąga 20-25 g.

Rodzaje truskawek

Jak dbać o truskawki

Wydajność truskawek obejmuje zarówno dzikie gatunki, jak i formy kulturalne pochodzące z hodowli i hybrydyzacji. Poniżej znajduje się opis niektórych odmian truskawek.

 • Truskawka truskawka, jest Truskawka Sadovaya lub Truskawka duża (lat. Fragaria ananassa) - jest to kulturowy przedstawiciel selekcji holenderskiej, wywodzącej się w XVIII wieku przez hybrydyzację na dużą skalę chilijskich truskawek i dziewicy odpornej na mróz. Duże liście znajdują się na wysokich (20-25 cm) rzeczy. Ananasowe białe truskawkowe kwiaty, choć istnieją odmiany dekoracyjne z różowymi i czerwonymi kwiatami. Jagody najczęściej czerwone, czasami różowe lub białe. Wielu błędnie nazywa jej truskawkę na dużą wielkość owoców. W wyniku wyboru wyboru masy owocowej indywidualne jagody mają wagę od 5 do 75 gramów. W Księdze Guinnessa zapisuje masa 250 gramów. Ten rodzaj truskawki jest szeroko uprawiany w Bułgarii i Stanach Zjednoczonych, w Niemczech i Rosji, Włochy, Wielkiej Brytanii, Holandii i Kanadzie. Dziś uzyskano ponad dwa tysiące truskawek ananasowych.
 • Truskawka chilijska (lat. Fragaria chiloensis). Wszystkie części chilijskich truskawek spadły, liść jest ogromny, zaokrąglony kształt, zielony z lekkim dotykiem niebieskiego. Kwiaty z białymi płatkami znajdują się na krótkich kwiatach. Blade czerwone lub białawe owoce truskawkowe z gęstą miąższą, dużą (2-4 cm średnicy), w skale, łatwo oddzielone od kubków. Tego rodzaju truskawki nie tolerują zimnych zirów, skłonni do zaświązywania. Chilijska truskawka rośnie wzdłuż chilijskiego wybrzeża, obejmującego na dużą skalę terytoriów na południowym polarnym koła i górskich obszarach Andach, powszechne w Ameryce znajduje się na Hawajach, doskonale czuje się w górskim obszarze na wysokości do 1,5 km nad morzem poziom.
 • Truskawka piżmowy lub Truskawka Muscatoe, jest Truskawka wysoka, ogród truskawka, truskawka prawdziwa, europejska truskawka, truskawki wysoki, truskawkowy złom lub Zgań (lat. Fragaria moschata). Długo, od 15 do 40 cm, wzmacniające łodygi i krótkie liście truskawek tego rodzaju gęsto pokryte włosami. Troy liście kształtu rombowego ovat, duże, z szeroką krawędź zębatą, górną i dolną owcenioną, z wyraźnie wymawianą obudową. Duży (do 2,5 centymetry w średnicy) kwiaty truskawkowe są zazwyczaj seksem, liczne pręcika wyróżniają się na kwiatach mężczyzn, których długość osiąga 1,5 cm. Rosywione jagody truskawkowe dość małe - tylko 3-5 g ważenia, mają kształt sferyczny lub jajowy i ma przyjemny aromat muszkatów i miodu. Kolor owocowy różni się od różowo-czerwonych do zielonkawo-białych jagód z jednym czerwonym bokiem. Widok jest dystrybuowany w krajach Rosji i europejskich, z wyjątkiem dalekiego północy i południa.

Odmiany truskawek do dojrzewania

 • Truskawka wschodnia (lat. Fragaria orientalis) Ma liście rombowe o jajach z 6-9 zębami, gęsto zalane z dołu i tylko nieznacznie na górze. Długie rzeczy. Wysokie łodygi do 30 cm długie pokryte włosami. Wąsy Truskawki Wschodnie Długie, ale może jest całkowicie nieobecne. Własne krople kwitnie od średnicy od 1,5 do 3 cm, zebrane w kwiatostanach 2-7 sztuk. Owoce zaokrąglone lub w postaci stożka, równomiernie pomalowane na czerwono. Wschodnia truskawka rośnie we wschodniej i zachodniej Syberii, na terytorium Altai, regionalnym regionie Rosji, Korei i Mongolii.
 • Truskawka dziewica (lat. Fragaria virginiana), Występowany do Europy z USA Wirginii wyróżnia się intensywną przyszłą formacją. Wysokość rośliny osiąga 25 cm. Liście truskawek ciemnozielonego koloru, duże, znajdują się na długich, pokrytych włosami. Białe kwiaty są zbierane w kwiatostanach pięciu kawałków. Owoce kształtu stożkowego, do dwóch cm średnicy, mają charakterystyczny szkarłatny kolor. Cenne objawy tego typu truskawek uważa się za wysokie mierniki i odporność na zimno, a wady są całkiem słabe owocowanie i niską transport. Znacznie gorszy w wysokiej jakości truskawki. Virgin Truskawka rośnie wzdłuż wybrzeża Atlantyku na Zachód, do rzeki Missouri, na północy, obszar uprawy dociera do Meksykańskiej i Hudson Bay.
 • Las truskawkowy, zwykły truskawkowy (lat. Fragaria vesca) - Widok dzikiego, wysokości 5-30 cm, dał początek kilku odmian truskawek hodowlanych (widok kultury - truskawka alpejska). Bezpretensjonalna roślina rosnąca zarówno na kwaśnych, biednych glebach, jak i na bogatych, słabo alkalicznych. Strawberry pozostawia długie cewki, obniżone boczne, z dużymi spiczastymi tkaninami. Ogólne kwiaty białego koloru są gromadzone na mało montowane kwiatostany. Lasowe truskawki występują na cięciu lasu, krawędzi lasów, wśród krzewów. Zakres obejmuje las-stepowy środkowy pasek Rosji, krajów bałtyckich, Ukrainy, Białorusi, a także zarówno kontynentach amerykańskich, jak i Afryki Północnej. Szeroko stosowany w medycynie ludowej.

Rodzaje truskawek

 • Truskawkowy zielony, truskawki pagórkowatylub Politon, truskawka łąka, step, step, las truskawkowy (lat. Fragaria viridis). Wysokość rośliny od 5 do 20 cm z ciennymi łodygami i krótkimi właścicieniami. Liście owalne lub w kształcie jaja z głupim tkaniną wokół krawędzi z długością długości. Truskawkowe kwiaty białe, obroat, osiągnąć 2 cm średnicy. Charakter owoce truskawki małe, 1-2 gramów ważące, kwiat wiśni z pełnym dojrzewaniem i różowo-czerwony z sekcjami białych i zielonych na etapie dojrzałości technicznej. Z łodyg jest oddzielone wraz z kubkami, gęstą spójność, różnią się dobrym transportem. Powierzchnia rolnictwa rolnicza obejmuje Europę Zachodnią, górskie regiony Azji Środkowej, Rosji, w szczególności zachodniej i wschodniej Syberii, półwyspu krymskiego.

Klasyfikacja truskawek

Istnieje ogromna liczba odmian truskawek pochodzących z hodowców z dzikich gatunków

Jednocześnie zarówno gatunki dzikiego, jak i kultury różnią się wielkości owoców, na podstawie których jest przydzielony:

 • Duża truskawka. Jest akceptowany, aby przyciągnąć odmiany truskawek z jagodami, których waga zależy od 25 do 40 gramów, a niektóre odmiany osiąga 65-100 gramów. Duże truskawki obejmują następujące odmiany: Aisha, Albion, Alfa, Amulet, Ananas, Biały Szwed, Czarny Swan, Brighton, Wielka Brytania, Vorova, Vima Ksima, Ganthale, Giant Gemma, Georn, Darenka, Elizabeth-2, Genewa, Marshina, Irishka, Kalimiston, Kimberly, Clee, Konsul, Królowa Elżbieta, Panie, Maria, Masha, Lato Honey, Ottawa, Pineberry, Półka, Dachiny, Ruby Wisiorek, Sasha, Słodki Ząb, Sonata, Sułtan, Triploid, Tristar, Turystyka, Felicia, Huang, Queen, Chamor Tourlusi, Charlotte, Eldorado i inne.Klasyfikacja truskawek
 • Mała truskawka. Małe jagody zwykle nie przekraczają masy w 10-25 gramach, wiele odmian ma wagę jagód 4-5 g. Najlepsze truskawki: Alexandria, Ali Baba, Ananas, Baron Solemacher, Snow White, White Doul, White Lotus, Weiss Solmacher, pory roku, żółty cud, żółty krem, Zita i Gita, Golden, Forest Tale, Marmalade, Rügen, Regina, Ruyana , Sachalin, słodkie serca.Truskawka

Również truskawki wyróżniają się kolor owoców, podkreślając jagody:

 1. Czerwony,
 2. Kolor żółty lub biały kremowy.

Nie mniej ważna jest klasyfikacja truskawek w czasie dojrzewania:

 1. Truskawka wcześnie lub Rannel,
 2. Strawberry Midrange,
 3. Truskawkowy środek,
 4. Średnia moc truskawkowa,
 5. Truskawka późno.

Pomimo tej klasyfikacji nie można określić daty dojrzewania z absolutną dokładnością do kilku dni: owoce osiągnęły dojrzałość w zależności od regionu, w którym sadzono truskawki i warunki klimatyczne w sezonie wegetacyjnym.

Jednak następujące miesiące:

 • W przypadku wcześniejszych odmian - koniec maja i pierwszej dekady czerwca;
 • Dla średnich odmian - połowy czerwca i pierwszej dekady lipca;
 • Dla odmian wtórnych - lipiec;
 • Dla odmian średnich - koniec lipca i sierpnia;
 • Dla późnych klas - wrzesień, października, aw niektórych regionach i listopadzie.

Poniżej znajdują się popularne odmiany truskawek w ogrodnikach, biorąc pod uwagę ich klasyfikację.

Czerwona truskawka

Truskawka

 • Truskawka Victoria- Różnorodność linii średniej, obdzierany krzew, błyszczący liście, bogaty zieleń. Owoce stożkowe, jasnoczerwone, z gęstą miazą i silnym aromatem.
 • Truskawkowy Albion- zachwycony w klapach Kalifornii odpornej na ciepło ze względu na duże liście. Jagody czerwono-pomarańczowe, stożkowy, z przyjemnym aromatem. Różne z wydajnością i długoterminową ferctioną.
 • Truskawkowa kuszenie. Różnorodność pochodzi z hodowców angielskich. Długie kwiaty pozwalają stosować truskawki tej klasy w postaci dekoracyjnej rośliny ampel. Owoce dojrzewają nie tylko na kwitach, ale także na wąsach. Jagody są czerwone, bardzo duże, z piquant muscat nutą.

Biała (żółta) truskawka

Truskawka

 • Truskawkowy żółty cud. Krzew jest dość zwarty, do 25 cm wysokości. Jagody są wydłużone, stożkowy, ważący 3-8 g, jasnożółty, z lekkim aromatem ananasowym. Na posadzonym w cieniu owoce krzewów są białe.
 • Strawberry Wais Soląder. Imponująca ocena wczesnego dojrzewania, owoców stożkowatych, żółtawo-kremowy kolor, słodki, z delikatnym pulpiem i cienkim aromarem.