Banan

Rozpościerający się

Rozpościerający się

Banany Ojczyznowe są tropikalne szerokości geograficzne Azji i Afryki, a także wyspy Pacyfiku. Najbardziej ekstremalny północny punkt, w którym rosną banany, jest japońską wyspą Ryuku.

Chociaż rośliny te są mieszkańcami ożywienia tropikalnych, nie rosną w okolicy, w którym susza trwa dłużej niż trzy miesiące, dzięki czemu dają dobre zbiory, miesięczna stawka opadów powinna przekraczać 100 mm.

Banany są preferowane, aby rosnąć w kwaśnym, nasyconym glebie minerałów. Szczególnie ważne jest obecność w krainie potasu, fosforu, azotu: Pozwala to na coroczne zebranie około 400 środków owoców z hektar. Optymalne wskaźniki temperatury do wzrostu rośliny wahającej się od 25 do 36 ° C w nocy - od 21 do 27 ° C. Jeśli temperatura powietrza, w której banany rosną o niskim i wynoszą 16 ° C, tempo wzrostu spowalnia w dół, a na poziomie 10 ° C. Prawda, na przykład, niektóre rodzaje bananów, Rajapuri, mogą wytrzymać temperaturę w pobliżu zera.

Rośliny czują się dobre w górach. Zwykle można je zobaczyć na wysokości około 900 metrów nad powierzchnią oceanu. W niektórych szerokościach szerokości geograficznych znajdują się nawet powyżej: maksymalna wysokość, w której rośnie banany, została nagrana w nowej Gwinei i wynosi około 2 tys. Km nad W. M.

Opis

Roślina ma liczne potężne korzenie, jazda głęboko w półtora metra, do stron - do pięciu. Korzenie są krótkie, nie wystające na łodygę ziemi, do której przyłączy się od sześciu do dwudziestu liści. Część liści są przylegające do łodygi, są nałożone przez podstawy i tworzą podobieństwo wysokości beczki od dwóch do dwunastu metrów, wraz z bambusem jako najwyższe zioła planety.

Ponieważ banany są trawą, łodyga nigdy nie wygra, a część Ziemi jest częścią po dojrzeniu owoców umrzeć. Mówiąc o bananach jako trawy, możesz oglądać niezwykły wpływ: Po przeniesieniu głównego łodygi, jego miejsce natychmiast zajmuje największy z licznych na korzeniu pędów.

Liście bananów są bardzo duże, miękkie, mogą być zarówno podłużne, jak i owalne kształt, znajdują się na helisie, dzięki czemu ich zasady są złożone w gęstej rurce wielowarstwowej, tworząc fałszywą łodygę. Raz w tygodniu wewnątrz wiązki pojawia się, a jeden młody arkusz rośnie, natomiast w tym samym czasie, zewnętrznym, zaczyna umierać, po czym spada.

Kwiat

Opis

Kwitnąca roślina zaczyna się osiem lub dziesięć miesięcy po jego wyglądzie na powierzchni. Przed zakwitem rośliny bananów pojawia się bloomer na głównym łodydze, która przenika wewnątrz fałszywego łodygi, przechodzi przez nią i wychodzi.

Kwiatostan przypomina wydłużoną formę zaokrągloną nerkę zielonej lub fioletowej, w podstawie którego są duże kobiety, wzdłuż krawędzi - małych mężczyzn, a między nimi - średnie śmieszne bezowocne kwiaty z trzema płatkami. Kiedy ujawniono kwiaty mężczyzn, prawie natychmiast spadają, w wyniku którego górna część kwiatostanu okazuje się nagi.

Kwiaty są gromadzone w szczotkach w ilości od 12 do 20 sztuk, a każda z nich znajdują się warstwy, z których każda jest pokryta grubymi liśćmi woskowych na górze. Kwiaty odmian owoców koloru białego, podczas gdy liście są objęte, od wewnątrz - ciemnoczerwony, a z zewnętrznym - fioletowy.

Zapylanie dzikich bananów drobnych zwierząt lub ptaków (jeśli ocena kwitnie rano), lub nietoperze (jeśli w nocy), podczas gdy uprawiane rośliny rasy rasy wegetacyjnej.

Owoc

Kwiat

Owoce są tworzone tylko w kolorach. Jak rośnie, każda warstwa jest coraz częściej zaczyna wyglądać jak dłoń rąk o ogromnej liczbie palców, które są pokryte grubą berry skórki (na ziołach owoce nie rosną).

W zależności od różnych bananów jagody mogą być bardzo różne od siebie. Głównie dla nich charakteryzuje się bezpośrednią lub zakrzywioną podłużną formą. Długość jagód waha się od trzech do czterdziestu centymetrów, średnicy - od dwóch do ośmiu. Skórka banana jest zwykle żółtym kolorem, ale często występuje zielone, czerwone, srebrne kolory.

Mięso w jagody biały, żółty, kremowy lub pomarańczowy. Na etapie początkowej jest lepką i stałą masą, która z czasem zamienia się w soczyste i miękkie. Odmiany owoców nasion w jagody są prawie zawsze nieobecne, więc rozmnażają się przez korzenie. Jeśli ludzie nie byli zaangażowani w hodowlę, nie mogli istnieć i osiedlić się wokół otoczenia.

Ale w roślinach, które rosną w dzikiej przyrodzie, ciało jest wypełnione ogromną ilością nasion (w niektórych odmianach ich liczba może osiągnąć dwieście). Długość z nich waha się od 3 do 16 mm, więc miąższ, wewnątrz takiego płodu jest bardzo mało, co jest jednym z powodów, dla których banan jest dziko uraz.

Tak więc na jednej warstwie może znajdować się około trzysta jagód, z których całkowita masa wynosi około sześćdziesięciu kilogramów. Gdy tylko owoce są związane, wzrost wszystkich jest skierowany w dół, ale wtedy kilka warstw rozwija się i zaczyna rosnąć pionowo.

Dojrzewanie jagód zwykle pozostawia 10 do 15 miesięcy, podczas gdy banany owoców dają bogate zbiory przez pięć do sześciu lat, podczas gdy dzikie rośliny są aktywnie owocne od ponad dwudziestu pięciu.

Ponieważ dojrzałe jagody są bardzo łatwo uszkodzone i szybko pogarszają się, są one zwykle wycinane na zielono, gdy dojrzewają tylko trzy czwarte (więc są łatwiejsze do transportu). Jerking jagody już po drodze lub po przyjeździe na miejsce, często w domu przez kupujących.

Po dojrzewania jagód główny trzon i liście rośliny umierają i przychodzi do zastąpienia nowego procesu, który zamienia się w łodygę i uwalnia liście.

Odmiany bananowe

Owoc

Istnieje wiele odmian i odmian bananów na świecie, a nie wszystkie z nich są żółte, chociaż na licznikach w sklepach, najprawdopodobniej wiele odmian nie znajdzie. Spójrzmy na niektóre z nich (patrz. Tabela poniżej).

Nazwa sortujCharakterystyka
Banana BabyMa żółtą skórkę na zewnątrz i kremowa tekstura wewnątrz. Takie owoce rosną nie więcej niż 7-8 cm długości, mają wyraźny zapach i bardzo słodki smak miodu.
Blue Banana Java IslandZ nazwy możesz natychmiast określić kolor banana. Ma niebieską skórkę, mały rozmiar i specyficzny kremowy smak.
Banana BarroTen płodny, niezwykły, prawie kwadratowy kształt, jasna żółta skóra i ciało lekkiego kremu. Nie ma zapachowej cytryny dla bananów.
Banany CavendishNajbardziej powszechna różnorodność, wielkość jego owoców wynosi 15-25 cm. Kolor na zewnątrz żółty. Takie banany częściej można zobaczyć w sklepach.
Banana ManzanoJego owoce rosną krótkie i grube, gdy starzenie się skórki powinno zdobyć brązowawy odcień.
Bananowa plantineTaki rodzaj bananów nie nadaje się do spożywania surowych. Najczęściej, plantaire smażyć lub gasić.

Jak wybrać i przechowywać

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jakie banany kupiłeś. Jeśli dojrzałe owoce muszą utrzymać dłużej, muszą być przechowywane w ciemnym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu w temperaturze nie wyższej niż + 14 ° C. W takich warunkach banan będzie miał więcej niż trzy tygodnie.

Gdyby kupili niedojrzałe banany i musisz przyspieszyć ich dojrzewanie, a następnie umieść klaster w ciemnym ciepłym miejscu. Kilka dni później zielone egzoty zmieni się w jasne żółte owoce. Drzedzanie bananów pomoże przyspieszyć cytrusy, jabłka i gruszki obok nich.

Przydatne właściwości bananów

Odmiany bananowe

Skład i dostępność przydatnych substancji

Bananany obejmują duży zestaw witamin (B1, B2, B3, B9, A, RR, C, E), elementy makro i śladowe (wapń, potas, sód, magnez, fosfor, miedź, żelazo, cynk).

Użyteczne i właściwości terapeutyczne

Banany należą do produktów o wysokiej energii, z których korzystają, z których bardzo szybko zwiększa poziom cukru we krwi, dołączając w ten sposób energię do ładunków fizycznych i psychicznych.

Wprowadzenie do diety tego owocu pomaga w leczeniu chorób nerek, wątroby, niedokrwistości, miażdżycy, nadciśnienia, depresji, zgaga, obrzęku kończyn, zaparcia. Jest to związane z wysoką zawartością potasu, żelaza i cynku.

Witaminy grupy w pozytywnie wpływa na układ nerwowy, kojący go i normalizują sen. Podczas korzystania z bananów poziom serotoniny we krwi wzrasta, co przyczynia się do lepszego nastroju, a człowiek zaczyna czuć się szczęśliwy. Wynika to z podziału tryptofanu białka.

Banany mają właściwości antyseptyczne i ściągające, więc muszą być stosowane z zapaleniem błon śluzowych żołądka i ust, zapalenie jelit, z wrzodami żołądkowo-jelitowymi (nie w okresie zaostrzenia). Dojrzałe banany zawierają fruktozę, sacharozę i glukozę, które są bardzo szybko wchłaniane do krwi, podczas cukrzycy zaleca się spożywanie tylko niegodnych owoców.

Owoce są używane do przygotowywania odżywczych, nawilżających i zmiękczających twarzy i masek do włosów. Ze względu na witaminy na twarzy wygładzone małe zmarszczki i usuwa się zapalenie.

Niebezpieczne właściwości bananów

Banany mogą być niezwykłe dla żołądka i jelit małych dzieci, więc warto być ostrożnym z taką delikatnością, w przeciwnym razie wszystko może zakończyć brzuch, kolka, a nawet zatrucie.

Oprócz dzieci z wykorzystania tego owocu, ludzie z chorobami układu sercowo-naczyniowego powinny być odbierane. Szczególnie niebezpieczne jest kombinacja bananów z takimi chorobami, jak zapalenie zakrzepów, choroby niedokrwiennej i w przypadkach zwiększonej koagulacji krwi. Wynika to z faktu, że ten owoc przyczynia się do wycofania płynu z organizmu, co pociąga za sobą zagęszczanie krwi i możliwe jest blokowanie naczyń krwionośnych, z kolei może powodować tkaninę krwi. Podobny wpływ na organizm może znacznie pogorszyć stan pacjenta. Ponadto banan nie jest zalecany dla osób, które niedawno przekazywały udar lub zawał. Wiadomo, że ten owoc jest bogaty w potas, zatem z nadmiernym zastosowaniem, hiperwitaminozą witaminy K, nie zapomnij o tym.

Jedzenie żywności

Jak wybrać i przechowywać

Banany nie wymagają gotowania. Mogą być świeże. Konieczne jest tylko oczyścić je z skórki, a potem jest owoce tak, pokrojone na kawałki lub zrobić puree garnki. Z bananów można przygotować babeczkę bananową, która jest bardzo smaczna ze śmietaną i cukrem. Wszędzie bardzo popularne koktajle bananowe. Pyszne smażone banany. Plasterki tego egzotycznego owoców są rozpylane sokiem cytrynowym, dodaje się niewielką ilość kremowego oleju, mały cukier, rum lub brandy. Banany w skórę można smażone na grillu przez 10 minut, a następnie wyczyść i wyciąć śmietanką. Te owoce są nie tylko deser. Mogą być podawane mięsem lub rybom. Jednocześnie są one rozpylane sokiem cytrynowym, posyp są cukrem i trochę grillowane.

Podczas II wojny światowej Filipiny wynalazły nawet ketchup bananowy, ponieważ zwykły stał się deficytem, ​​za jego przygotowanie, puree bananowy miesza się z octem, cukrem, przyprawami i czerwonym barwnikiem.

Wszystkie dania z bananów można podzielić na kilka kategorii: desery, napoje, wypieki, przekąski i sałatki, pierwsze i drugie potrawy. W naszym wyborze będziemy płacić dania kuchenne i napoje - są już dość dobrze znane rosyjskim hostessie (bananowe koktajle, puddingi, sałatki owocowe i t.D.) i skupić się na 3 najbardziej niezwykłych, ale odpowiednich do codziennych dań odżywczych z bananów.

Zupa bananowa przepisu

Przydatne właściwości bananów

Będzie to wymagać: 500 ml rosynu roślinnego, 50 g Cesia, 1 banan, jabłko, warstwy, 2 ul.L. Olej kremowy, 1 szczypta imbiru ziemi, ¼ h.L. curry.

Wyczyść jabłko ze skóry, pokroić w kostki, wyciąć oczyszczony banan z kręgami, spłukać niektóre, pokroić w zieloną część z kawałkami 4-5 cm długości i białych - pierścieni. Kremowy olej do rozgrzania, umieść pierścienie w słońcu, jabłko i pół banana, posyp, posypać imbirem i curry, wyciek, gulasz ponad 5 minut, umieścić w wrzącej bulionie warzywnym, pod okładką 15 min. Następnie musisz wlać zupę przez łyżkę łyżką lub blendera i umieścić pozostałe banany. Przy ubieganiu się o mocowanie zupy ze smażonymi orzechami i, jeśli chcesz z zielonymi cebulami.

Taka zupa jest bardzo powszechna w Indiach, w naszym kraju została wypróbowana, prawdopodobnie jednostek. Wypróbuj go, aby gotować i zaskoczyć swój dom, zwłaszcza że nie wymaga tego trudno dostępnego składników. Możesz nakarmić zupę zarówno w gorącym, jak i zimnym.

Pies z bananami nie upiekły z wyjątkiem tych, którzy w ogóle nie pieczą ciasta, ponieważ banany są bardzo smacznym wypełnieniem. Ale jako podstawa do testu, każda druga kulinarna ich używa. Cóż - warto spróbować!

Przepis palonych bananów w ciasto

Stosować w medycynie

Warzenie: 1 jajko, 1 banan, mąkę, dżem do karmienia.

Jajko pękło do miski, widelec do pokonania, wylewanie mąki - ciasto powinno okazać się odpowiednie dla brody: niezbyt grubą lub cieczą. Kręgi do cięcia banana, aby zanurzyć każdy okrąg w kliari natychmiast położyć na patelni z podgrzanym masłem, smażyć z dwóch stron do zamknięcia. Zaproponuj banany w kablu z dżemem. Taki danie jest idealne na śniadanie lub deser.

Banany są idealnie połączone z produktami mięsnymi - nic dziwnego w krajach Ameryki Łacińskiej są prażone na oliwie z oliwek i służył jako bok do szerokiej gamy dań głównych. Możesz to zrobić, ale jest to możliwe - jeszcze bardziej interesujące, włączanie bananów w głównym danie mięsa.

Sałatka z bananami i szynką

Napoje i niemowlęctwo

Zajmie: 100 g bananów, 50 g śmietany, 25 g niskotłuszczowej szynki i rodzynek, 5 g Hercules, cytryna.

W wodzie przez 2 godziny, aby wykopać rodzynek. Na masła do smażenia Hercules. Wytnij bananę z grubymi kółkami 0,5 cm. Drobno wyciąć szynkę. Raisins ściskają, płatki chłodne, łączą się z szynką i bananami, łagodnie wymieszać. Niezwykle pokonaj cytrynę erwę i sok z kremem, położył sałatkę na liściach sałatkowych i wlać tankowanie, aby wytrzymać 30 minut na zimno, służyć z szampanem.

W takiej sałatce można bezpiecznie wymienić smażone na szynce - pieczarki, ostrygi, okaże się inaczej, ale także bardzo smaczne.

W kuchni brazylijskiej znajduje się bardzo smaczne danie, w którym banany są łączone z wątrobą. Możesz użyć dowolnej wątroby do smaku, odpowiednio przygotowanego.

Stosować w medycynie

Użyj w kosmetologii

Chociaż banany nie są stosowane w przemyśle farmaceutycznym, niewątpliwie mają właściwości terapeutyczne, które są aktywnie stosowane w medycynie tradycyjnej. W krajach tropikalnych, gdzie banan jest uważany za jednego z głównych elementów dziennej diety, nie tylko ciało owoców, ale także inne części rośliny (korzenie, liście, kwiaty, skórka owocowa). Na przykład uważa się, że infuzja kwiatów pomaga w cukrzycy, wrzodach i zapaleniu oskrzeli, korzeni - z naruszeniem żołądka, dystenery i liści - ze skórą ranami i oparzeniami. W naszych obszarach stosowanie bananu do celów terapeutycznych ogranicza się głównie do stosowania płodu i jego skórki.

Napoje i niemowlęctwo

Z zapaleniem oskrzeli w kompleksie leczenia leków, zaleca się pić napój miodowo-bananowy. Za jego przygotowanie konieczne jest czyszczenie i rozciąganie 3 Dojrzały banan, wlej je 400 ml wrzącej wody i podaj mieszaninę wzmocnienie około 30 minut. W chłodzonym rozwiązaniu musisz dodać 2 łyżki miodu i picia pół kubka 4 razy dziennie przez 5 dni.

Z łączy w gardle może pomóc pozbyć się napoju czekoladowo-bananowego. Konieczne jest palenie 1 dojrzałego banana i dodać 1 łyżkę proszku kakaowego do niego. Następnie otrzymaną mieszaninę rozpuszczono w 1 szklance mleka gotowanego. Weź narzędzie przed snem na 5 dni. Aby zwalczać suche kaszel, radzą rozwijać jeden dojrzały banan, dodaj 100 ml soku pomarańczowego do niego, 200 ml wrzącej wody, 1 łyżka miodu i cynamonu do smaku.

Użyj narzędzia przez 5-7 dni. A jeśli cały banan z skórką do parzenia, jak herbata, dodając trochę cynamonu, wydziela się lekarstwo na bezsenność. Uzdrowiciele ludzi twierdzą, że 1 wyrafinowany banan, zalany szklanką mleka, może pomóc ciału radzić sobie z lekkimi reakcjami alergicznymi. Napój musi być spożywany 2-3 razy dziennie.

A jeśli dodasz trochę miodu do tej mieszaniny, otrzymasz dobry lek z kac. Wreszcie banan Kvass jest uważany za organizm asystenta podczas arytmii. Do przygotowania 2 szklanek posiekanej skórki bananowej umieszczone w gazie i wylał 3 litry gotowanej wody. Następnie dodaj 1 łyżkę kwaśnej śmietany, kieliszek cukru i nalegaj 12 dni. Na powierzchni cieczy można utworzyć cienką warstwę formy, która musi być natychmiast usunięta. Po 12 dniach można wyciągnąć 1 litr kvass i napięcie przez gazę, a do pozostałego dodania 1 l wody i jedna trzecia szklanki cukru, wyjeżdżając na kolejne kilka dni. Musisz pić Kvass o pół szklanki 2 razy dziennie przed posiłkiem.

Stosować w dietyologii

Ciekawe fakty o bananach

Dietetycy zalecają banan z chorobami zapalnymi dwunastniku śluzowego, żołądka i jamy ustnej. Jego obejmuje żywność dietetyczną w chorobach trzustkowych, a także niektórych chorób wątroby i nerki. Jeśli chodzi o dietę mające na celu zmniejszenie wagi, w tym obszarze stosunek do banana jest niejednoznaczny.

Niektórzy uważają, że ten owoc jest zbyt kalorie, aw żadnym przypadku nie może być włączony do diety utraty wagi. Inni, wręcz przeciwnie, twierdzą, że banan, choć wysoki kalorie, ale nie zawiera tłuszczów, więc można go wykorzystać, ale w umiarkowanych ilościach. W każdym przypadku podczas diety korzystne jest spożywanie niedojrzałych bananów, które zawierają skrobię, która jeszcze nie udało się zamienić w cukier. Wskaźnik glikemii takiego owocu wynosi tylko 30 jednostek, podczas gdy dojrzały banan - około 50. Tak więc, niedojrzałe owoce zostaną wchłonięte dłużej, uniknie ostrego skoku cukru i przyniesie dłuższe nasycenie.

Drinki

Jak dorosnąć

Banan jest używany do przygotowania szerokiej gamy napojów: ze świeżych soków, koktajli i koktajli do herbaty, kawy, piwa i gin. Bardziej tradycyjny dla nas, soki i koktajle, polecam picie każdego dnia między karmieniem lub po wysiłku fizycznym. Dietetyści i autokary Secret Victoria Doradziej Gotowanie Zielone Sok z banana, dwie gruszki, łodygi selera, szpinak, cytryny i miód. Miłośnicy kawy nie mogą ograniczać się do dodawania syropu bananowego do napoju, ale także eksperyment ze świeżymi owocami. Więc konieczne jest chłodzenie 350 ml silnej kawy, dodaj 100 g lodów, 1 banana, szczypta cynamonu, trochę startej czekolady i pokonać wszystko w blenderze. Następnie włóż szklankę lodu korzeniowego i wlej napój. Użyj bananów i napojów alkoholowych. Na przykład, w Ugandzie poza nim, krajowy napój w Vagi (Gin Home). Zwykle wyrównuje napój z beczek przez specjalne długie słomki. Z banana można również gotować słodki koktajl na podstawie wina. Aby to zrobić, 1 banana, 2 wapno, 100 g lodów czekoladowych, 1 łyżka cukru pudru sproszkowanego, są pobierane do kieliszek wina białego gałki muszkatołowej.

Użyj w kosmetologii

Banan w sztuce

Liczne badania pokazują, że banan jest przydatny nie tylko dla zdrowia narządów wewnętrznych i systemów, ale skutecznych i przy użyciu zewnętrznym. Ten owoc jest aktywnie stosowany w rozwoju kosmetyków do pielęgnacji skóry i włosów. Światowe kosmetyczne gigantów dla ton każdego roku kupują banany do produkcji różnych kremów, masek balsamowych i t.P. Uważa się, że banan przyczynia się do nawilżania skóry twarzy, pomaga wyeliminować zmarszczki i przyczynia się do walki z trądzikiem. Receptura maski nawilżającej jest prosta: wymieszać połowę dojrzałego obozu bananów z 1 łyżką jogurtu i 1 łyżki oleju witaminy E. Zastosuj na czystą twarz i umyć w 30 minut. Aby skóra była bardziej elastyczna i elastyczna, powinieneś mieszać ciało odcięte spódnicą bananową i 1 jolak. Taka maska ​​trzyma 5 minut, a następnie zmyć. W leczeniu trądziku wystarczy po prostu stracić dotknięty obszar wewnętrzną stroną skórki i w ciągu kilku minut spłukać wodą. W opiece nad włosami banan ma pożywne, nawilżające i wzmocnienie.

Aby osiągnąć efekt i aby uniknąć trudności, konieczne jest przestrzeganie takich zaleceń:

 • Nie wyrywaj widelca banana i pokonaj blendera przed otrzymaniem jednorodnej masy, w przeciwnym razie grudki będą źle wymyte;
 • Zanim zmyjemy maskę wodą, powinieneś mieć zastosowanie na włosy i wieszać szampon, w przeciwnym razie włosy mogą pozostać lepkie;
 • Nie trzymaj maski włosów dłużej niż 20-30 minut (nie pozwól jej wyschnąć).

Jeśli chodzi o przepisy, konieczne jest przygotowanie mieszanki odżywczej, aby pokonać surowe jajko z 4 łyżkami puree bananów. Aby uzyskać efekt nawilżający, musisz mieszać 3 łyżki puree Basana i awokado, surowego jaja i 2 łyżki nierafinowanej oliwy z oliwek. W walce z wypadaniem włosów zaleca się podłączenie 4 łyżki puree bananowej z 1 łyżką soli morskiej i dodać trochę oliwy z oliwek, aby uzyskać bardziej płynną konsystencję. Taka maska ​​wcierała do korzeni, bez wpływu na długość włosów.

Ciekawe fakty o bananach

Choroby i szkodniki

 • Wśród upraw świata na popularności jagody banan zajmuje czwartą pozycję po pszenicy, ryżu i kukurydzy. Łączna liczba owoców bananów spożywanych na rok przez ludność planetu przekracza 100 miliardów sztuk.
 • Wyspy malajskiej archipelagu - banana ojczyzny. Mieszkańcy archipelagu z czasów starożytnych były zaangażowani w rosnące tę jagód i użył mnie razem z rybami.
 • Pierwsza wzmianka o zakładzie jako jadalne owoce pojawiły się w przedziale między XVII a XI wieków. MI. W indyjskim pisanym źródle rany.
 • W kolekcji Ramajany (Indian EPOS XIV wiek bc. E) W jednej z książek opisuje odzież królewskiej rodziny, która była tkana z wątków uzyskanych z liścia banana.
 • Klasa Banana Goldfingera, uprawiana w Australii, ma owoce, według struktury i smaku przypominającego jabłka.
 • Jeśli porównujesz banan i ziemniaki, okazuje się, że kaloriacyjna zawartość ziemniaków wynosi jeden i pół razy niższy niż banana. I surowe banany prawie 5 razy mniej kalorii niż suszone. Wśród produktów przygotowanych z tego płodu najniższa kaloria jest sokiem bananowym.
 • Około 95% bananów krzewów, na których owoc uprawiany z jednego krzewu w Azji Południowej. T.MI. Wszystkie komercyjne drzewa bananowe dosłownie klonuje się.
 • Do tej pory jest znana około tysiąca gatunków żółtych jagód, ale zdecydowana większość z nich nie nadaje się do jedzenia. Tylko 6 rodzajów bananów są słodkie i jadalne: lodowa, lady palca, solidna, Rajapuri, Mysore i Cavendish.
 • Cavendish jest uważany za najbardziej popularną różnorodność, ale dłoń mistrzostw bierze tę ocenę, nie dlatego, że jest to najlepsza i najbardziej smaczna, ale ponieważ w środku ostatniego stulecia, banany klasy Gromrel, które były znacząco słodsze, smaczniejsze i większe były prawie całkowicie zniszczone. Culprit był grzybem zwanym "chorobą Panaman", która trafiła tylko do roślin tego gatunku. Ponad 50 lat, takie zagrożenie wisi nad klasą Cavendish.
 • Prawie wszystkie odmiany bananów są radioaktywne, t.do. zawierają potas i jego izotopa potasu-40.
 • Po raz pierwszy nazwa Musa, który później został naukowy, został przydzielony do banana do innego niemieckiego naturalistycznego Georga Rumphius, poprzednikiem założyciela klasyfikacji naukowej, szwedzki lekarz Karola Linnei. Linney, tworząc klasyfikację roślin, zapisano tę nazwę. Istnieją dwie teorie, skąd pochodziły to słowo, jednak w każdym przypadku nie jest związany z Muzami. Zgodnie z pierwszą teorią nazwa została podana na cześć Antoniego Muzyki, lekarza sądu rzymskiego cesarza Octavian Augustus. Według drugiej teorii nazwa pochodzi z arabskiego słowa "mӯz", którą arabowie odnoszą się do bananów. Słowo "banana", spółgłoski we wszystkich współczesnych językach europejskich, był prawdopodobnie pożyczony przez portugalski lub Hiszpanów w 1590-1600 z języków Zachodnich Afryki: Volof, Mandinka ("Banana") lub Wai ("Bana").
 • Na referendum Kenii w sprawie przyjęcia konstytucji z 2005 r.
 • Grievous Wilk - Drapieżna ssak Rodzina pingów - zjada banany.
 • W latach trzydziestych, w nazistowskich Niemczech, banany zadeklarowano "nie-patriotyczne" owoce (waluta niezbędna do ich zakupu została wykorzystana do innych celów). W ramach tej kampanii niemieccy lekarze działali z "Ostrzeżenia o szkodliwościach" banana, którego zastosowanie rzekomo prowadzi do "łamania jelit". Zarządzanie sklepami owocowymi miały publikować plakaty z napisem "Ten patriota zjada niemieckie jabłka".
 • Czasami banan nazywa się "Banan Palm", która jest niepoprawna, ponieważ roślina nie należy do Rodziny Palmowej (Arcaceae).
 • Nazwa "Tree Banana", która jest czasami nazywana Bananem, faktycznie odnosi się do roślin z rodziny Azimina (Annonaceae) i wiąże się z podobieństw owoców tych drzew z owocami bananów.
 • Podobnie jak banany, błędy owoców chlebów są używane jako warzywa i dojrzałe, słodsze - jak owoce.
 • Większość bananów jeść w kraju afrykańskim Uganda. Dla każdego mieszkania tego kraju rocznie stanowi około 220 kg słodkich owoców.
 • Słowo "banan" z języka arabskiego jest tłumaczone jako palec. Dlatego będzie bardziej poprawne, aby zadzwonić, nie back of bananas, ale pędzel.
 • Owoce bananowe dojrzewają lepiej i staje się smaczniejsze, jeśli są pobierane z półprzedających drzewa ".

Jak dorosnąć

Banan

Banan Preferuje jasne rozproszone światło, z bezpośredniego światła słonecznego powinno być wyraźne, może być przezroczysty z cienką tkanką. Okno dla owoców Banan powinien iść na południe, południowy wschód, wschód lub jako ostatni ośrodek, zachód. Nordic Windows nie przyczyniają się do dobrego wzrostu i owocowania, chociaż stosując podświetlenie, możesz osiągnąć trochę sukcesu. Najbardziej odpowiednia opcja dla Banan - Przestronna mokra szklarnia.

W okresie wiosennym, optymalną temperaturą wynosi 24-30 ° C, ze stałą wilgotnością, w okresie letnim nie pozwala na niższe temperatury poniżej 16 ° C, ponieważ może to prowadzić do zatrzymania wzrostu rośliny. Latem można wyjść na otwartym powietrzu, ale jednocześnie powinno być wymawiane z jasnego światła. W okresie jesienno-zimowym wskazane jest zapewnienie okresu odpoczynku na lepszy wzrost i kwiaty: rośliny zawierają w jasnym pomieszczeniu w temperaturze 18-20 ° C, a nie niższy niż 16 ° C.

Woda banan W sezonie wegetacyjnym jest obfity, ale tak, że woda nie stała w palecie, ponieważ może to prowadzić do planowania zakładu. W okresie jesienno-zimowym Podlewanie banana Redukcja, podlewana umiarkowanie i ostrożnie (jeśli rośliny zawierają w 18-20 ° C), obfity podlewanie W niskich temperaturach może prowadzić do korzenie rośliny. Jeśli nie możesz przedstawić Zakład Pożądana temperatura dla Okres odpoczynku, i jest to zawarte w wyższej temperaturze podlewanie produkować jako górna warstwa suszenia gleby i stale spryskać. Podlewanie wytwarzać miękką dobrze zdefiniowaną temperaturę wody lub 2-3 stopni powyżej.

Banan Preferuje wysoką wilgotność powietrza, z brakiem suchych liści, tracą połysk. Regularne rozpylanie jest dobrze dotknięte wellness zakładu, aby zwiększyć wilgotność powietrza zakład na palecie z mokrym mchem, kamyki, Clayjit lub innym porowatym materiałem. Okresowo przydatny do ugniatania roślin pod prysznicem, ale jeśli zakład W pełni duże liście można wytrzeć mokrą gąbką lub szmatką.

W Okres roślinności Co dwa tygodnie podajniki, naprzemienne nawozy mineralne i organiczne. Poddord wydać po nawadnianiu, aby nie spalić młodych Koreshski.

Przeszczep zakład Co roku, ale lepiej ją przekazać, garnki są używane do dwóch lub trzech centymetrów średnicy więcej niż poprzednie. Nabyty zakład przeszczepiony w współmiernej pojemności roślinnej. Jeśli nabyłeś roślinę w miesiącach zimowych, niech przychodzi do siebie po zmianie miejsca. Uważnie sprawdzić, czy nie ma garnków korzeni na dnie, i rośliny Nie żółty i nie odpadaj liści, przeszczep można pozostawić aż do wiosny. Jeśli te znaki są obserwowane, to zakład Możesz przeszczepić. W przeszczepie Rośliny korzenie są przetwarzane przez 5 minut, w różowym roztworze manganu, sprawdzone korzenie, brązowe i niezdrowe są usuwane, a sekcje są posypane zatłoczonym węglem drzewnym. Garnki dla Banana Konieczne jest podjęcie szerokich i przestronnych, ponieważ z brakiem miejsc w puli, wzrost rośliny może zatrzymać lub spowolnić. Sadzenie banana jest zawsze głębiej niż pierwotnie posadzony. Przyczynia się to do formacji i wzrostu dodatkowych korzeni, aw przyszłości - najlepsza wydajność. Spróbuj przeszczepić, aby nie przeszkadzać systemu korzeniowego. Banan po przeszczepie należy zwinąć dużą ilością ciepłej wody i umieścić na bąbelku. Dwa - trzy dni gleby pod rośliną, musisz delikatnie warkoczyć, aby nie uszkodzić korzenie.

Banan

Podłoże wykonane jest z murawy, humusa, lądu liściowego i piasku (2: 2: 2: 1), lub murawa, wilgotny i piasek (2: 2: 1) Możesz dodać mąkę kości lub napalone żetony. Na dole garnka powinna być dobra drenaż, gruz, kruszony kamień lub różne nieszkodliwe materiały masowe lub granulowane. Grubość warstwy drenażowej zależy od wielkości garnka i waha się od 3 do 10 cm. Powierzchnia drenażu musi być pokryta mokrym piaskiem rzecznym, tak że gleba nie jest przeniknięta na dno puli i nie przeszkadzała w śliwki nadmiaru wody podczas nawadniania.

Banany rozłożyć rodzeństwo, dzieląc mięsiste wiersz, I niektóre gatunki - Posiew.

Posiew Podsumowanie do mokrego podłoża składającego się z równych części arkusza, ziemi torfowej, piasku i węgla drzewnego. Przed sadzeniem nasiona są podpisane (mechanicznie przetwarzane), a następnie nasączone ciepłą wodą przez 1-2 dni, woda okresowo się zmienia. Posiew Zamknij się na głębokość równą ich wielkości, pokrytych szklaną nasadką lub przezroczystym pakietem. Konieczne jest utrzymanie temperatury 24-26 ° C, stale rozpylane i regularnie wentylowane, przy użyciu mini-szklarni, kiełkowanie występuje szybciej. Pędy pojawiają się w ciągu dwóch miesięcy. Kiedy Seanthev są dwa lub trzy Arkusz, Występują do odpowiednich garnków garnków wypełnionych podłożem składającym się z liściastych, torfowych ziemi i piasku z dobrym drenażem. Sadzonki rosną szybko. Z dobrej opieki może kwitnąć w wieku jednego roku.

Rodzeństwo są oddzielone od rośliny macierzystej wraz z częścią wioślarstwo. Przewiń proszek z proszkiem węglowym. Młode rośliny Usiądź w podłożu z dwóch części arkusza, dwie części ziemi torfowej i piasku.

Banan - Wymaganie wilgoci, światło i ciepło zakład. Jeśli nie możesz mu dostarczyć optymalnych warunków istnienia, nie powinieneś przyjmować jej uprawy.

Możliwe trudności

W warunki pokoju W przypadku braku podświetlenia i suchości roślina wchodzi do wymuszonej (od października do lutego) okres odpoczynku. W tym czasie banan Woda rzadziej, zwłaszcza jeśli temperatura wynosi 18 ° C w mieszkaniu, w przeciwnym razie częsta konewka doprowadzi do system korzeniowy, W takim przypadku krawędzie liścia banana stają się brązowe i suche, a wzrost zatrzymuje się nawet w wysokiej temperaturze i dobre oświetlenie na wiosnę. Jeśli to zostanie zauważone, to zakład trzeba natychmiast przeszczepić się do nowej ziemi, wstępnie podskoczył z wodą korzenie i cięcie ostrym nożem zgniłymi częściami. Przycinające obszary korzeni należy odebrać ze skręconym węglem drzewnym lub popiołem, aby zaprzestać dalszej postawy.

Wzrost roślin spowolniony lub zawieszony. Powód może być zbyt blisko naczynia, w których rośnie zakład. Delikatnie usuń go z garnka i sprawdź, czy korzenie Opolen całe ziemia, musisz przeszczepić zakład. Innym powodem może być zbyt niskie temperatury w lato optymalny okres 24-30 ° C, a nie niższy niż 16 ° C, również powodem może być brak światła.

Banan w sztuce

Banan został rozpowszechniony w sztuce. Na początku XX wieku banan był postrzegany przez publiczność jako egzotyczne owoce z krajów tropikalnych, gdzie tubylcy idą praktycznie nago. Amerykański Dancer-Mulatte Josephin Baker (eng. Josephine Baker), grając przez takie uczucia, wykonywane w garniturze wykonanym z bananów, w wyniku czego stało się jedną z najpopularniejszych aktorek we Francji.

Na okładce debiutej grupy alternatywnej grupy aksamitu podziemne, aksamitne podziemne i Nico, były przedstawione przez kłopotę żółty banan. Ten rysunek wykonany przez Andy Warhol jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych okładek albumów na świecie.

Banan

17-ty studyjny album głębokiej fioletowej grupy 2003 nazywa się "bananami".

Banan jest często używany również w kinematografii i animacji. W kreskówkach scena duszy bohatera na skórę bananową. W filmach artystycznych banan jest często używany jako symbol falliczny w komiksowych scenach, na przykład w filmie Woody Allen "Celebrity".

Choroby i szkodniki

Banan

Konsekwencją długiego i żmudnego pracy hodowców była usunięcie ocenę Cavendish, która ma doskonałe cechy smakowe, przynosi dobre rentowności i przenosi transport doskonale. Jednak ze wszystkimi jego zasługami istnieją pewne wady, które stają się kluczem, jeśli chodzi o żywotność odmiany.

Przede wszystkim jest to niezdolność zakładu do produkcji mechanizmów ochronnych przed chorobami. Faktem jest, że jadalne owoce bananowe można uzyskać tylko z roślin, które zostały odwrócone w sposób wegetatywny (poprawa procesu). Ale w tym przypadku banan przestaje ewoluować i dostosować się do środowiska, a my, z jednej strony, cały czas dostajemy takie same jakościowe i smaczne żniwa, a na drugiej - ekspozycji na choroby. W tej samej pułapce trafiło wniesione przez hodowców GRO Michel. W połowie XX wieku zaatakował tak zwaną "chorobę Panaman" TR1, która doprowadziła do zaprzestania uprawy na dużą skalę Michel Michel.

Praca nad usuwaniem odmiany Cavendish, badacze wzięli pod uwagę cechy choroby i dokonali "nowych" owoców zrównoważonych dla niego. Jednak organizmy wpływające na owoce nadal ewoluowały. W rezultacie typ "choroby Panaman" TR4 zagraża dalszym losowi Cavendish. Jednak pełne zniknięcie banana jeszcze nie jest zagrożone. Naukowcy nadal prowadzą badania i starają się wprowadzić do nowej klasy jednego z genów indonezyjskich dzikich bananów, które doskonale radzi sobie z istniejącymi chorobami TR. Jednak proces ten nieznacznie spowalnia, że ​​nasiona są potrzebne do selektywnego wyboru, aw jadalnych bananach są niezwykle rzadkie. Oprócz "choroby Panaman", banan podlega atakom okrągłych robaków i czarnych Weewils. Również problemy mogą pojawić się z powodu choroby bakteryjnej MOKO lub grzyb cigatok, ale z tymi nieszczęściowymi producentami bananów nauczyli się radzić sobie, dzięki środków chemicznych.